Mazlumder’den Çerkes Sürgünü açıklaması

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder) Çerkes Soykırımının yıldönümünde bir bildiri yayınladı.

Mazlumder İstanbul Şubesi Dış İlişkiler Komitesi imzasıyla bugün yayınlanan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kuzey Kafkasya’nın kadim halklarından Çerkezler uzun yıllar boyunca Çarlık Rusyası’nın işgal politikalarına maruz kalmış ve topraklarından çıkmaya zorlanmıştır. Uluslararası güç mücadeleleri arasında sıkışan Çerkez halkları Çerkez-Rus savaşının 1864 yılında bitmesiyle birlikte Çarlık Rusya’sı tarafından yurtlarından sürülmüştür. Topraklarını terk eden yüz binlerce Çerkez’in yaklaşık bir milyon kadarı Anadolu topraklarına, yüz binlercesi de Suriye, Ürdün ve Balkanlar gibi farklı coğrafyalara yönelmiştir.

Bu amansız göç yolculuğuna çıkan Çerkezlerden 500 bin kadarının sürgün sırasında hastalıklar, gemilerin batması ve açlık neticesinde hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. 19. asrın sonlarına kara bir leke olarak damgasını vuran bu trajediden bu yana Çerkez halkları göç ettikleri farklı coğrafyalarda ciddi sıkıntılar çekmekte, asimilasyon politikalarına tabi tutulmaktadır. Yine Çerkezlerin anadilde eğitim ve Çerkezce yayın yapan radyo, televizyon vb. kültürel istekleri yahut ana vatanlarına dönme istekleri sonuçsuz kalmaktadır.

Üzerinden bir asır geçen bu zulmü sene-i devriyesi münasebetiyle tüm dünya kamuoyuna bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. 151. yıl dönümüne geldiğimiz bu günlerde, dünyanın gördüğü en büyük soykırımlardan ve etnik temizliklerden birisinin mazlumu ve mağduru olan Çerkezlerin acılarını paylaşıyor, Rus işgaline direnişte ve sürgün yollarında ölenleri rahmetle ve minnetle anıyor; sürgün, soykırım ve asimilasyona karşı varoluş mücadelelerinde ve adalet taleplerinde her platformda daima yanlarında olacağımızı ilan ediyoruz”.