Kafkasya Çalışmaları dergisi ilk sayısını çıkardı

Çerkes Araştırmaları Grubu ve Sakarya Üniversitesi’nden akademisyenler, Kafkasya Çalışmaları isimli akademik derginin ilk sayısını yayımladı. Derginin duyurusunu alıntılıyoruz.

Çerkes Araştırmaları Grubu olarak, başta Sakarya Üniversitesi’nden değerli akademisyen dostlarımız Doç. Dr. Ümit Ekin ve Yrd. Doç. Dr. Tufan Turan olmak üzere Türkiye’den ve dünyadan Kafkasya üzerine çalışmalarıyla tanıdığımız birçok değerli bilim adamı ve araştırmacıyla bir araya gelerek hazırladığımız Journal of Caucasian Studies (JOCAS) / Kafkasya Çalışmaları – Sosyal Bilimler Dergisi’nin ilk sayısının yayımlandığını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Dijital ve basılı olarak yılda iki sayı yayınlanacak olan bu uluslararası hakemli akademik dergide, üç dilde (Türkçe, İngilizce, Rusça) Kafkas halklarını konu alan makaleler yer alacak.

Açık erişim politikası uygulayan Kafkasya Çalışmaları’nın makalelerine www.jocas.net sayfasından kayıt olarak ulaşılabilir.

Çerkes Araştırmaları Grubu adına:
Dr. Murat Topçu (Papşu)
Dr. Zeynel Abidin Besleney

Derginin ilk sayısında özellikle Sufian Zhemukhov ve Şener Aktürk’ün ortaklaşa yazdıkları THE MOVEMENT TOWARD A MONOLINGUAL NATION IN RUSSIA: THE LANGUAGE POLICY IN THE CIRCASSIAN REPUBLICS OF THE NORTHERN CAUCASUS makalesi ve Georgy Chochiev’in yazdığı 1867 ABHAZ GÖÇÜNE DAİR BİRKAÇ RUS, OSMANLI VE İNGİLİZ BELGESİ makaleleri dikkat çekiyor. Yayın hayatına yeni atılan dergiye başarılar diliyoruz.

Derginin linki: http://www.jocas.net/index.php/jocasen/issue/view/6/showToc


Yorumlar