“İslam Merkezi binasından gönüllü olarak vazgeçtik”

Kabardey-Balkar Din İdaresi, İslam Merkezi için yapılan binanın, Çocuk Sanat Akademisi’ne gönüllü olarak verildiğini açıkladı.

Kabardey-Balkar Din İdaresi, inşa edilen İslam Eğitim-Kültür Merkezi kompleksinin, Çocuk Sanat Akademisi’ne verilişinin, merkezin inşası hakkında oluşan tepkiler ile alakası olmadığını açıkladı.

Kabardey-Balkar Eğitim Bakanlığı, açılışının 25 Aralık’ta yapılması planlanan Çocuk Sanat Akademisi için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Akademinin çalışmaları için 250 öğretmen işe alındı.

Kabardey-Balkar Din İdaresi Başkan Yardımcısı Alim Sijajev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, İslam Merkezi kompleksinin Kabardey-Balkar hükümetine verilmesi kararının, ülke ulema ve imamları tarafından gönüllü olarak alınan bir karar olduğunu, kararın din merkezinin inşasına karşı olan toplumun düşüncesiyle herhangi bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

Sijajev, “Bununla birlikte biz, binanın özellikle çocuk eğitim kurumu olarak kullanılmasını rica ettik” dedi.

Sijajev, 2013’de İslam Eğitim Merkezi inşaatının finanse edilmesine son verildiğini, “İslam Kültürünü Destekleme Vakfı” tarafından ayrılan paranın ise tükendiğini söyledi.

Sijajev, “Ulema ve imamlar olarak, ülke başkanına, inşaatı bitirmek için yardım talebinde bulunduk. Çünkü Ebu Hanife İslam Üniversitesi, ihtiyaçlarına cevap vermeyen eski bir binada idi” dedi.

O dönemde cumhuriyetin binanın inşaatını tamamlamak için kaynağı olmadığından ülke yönetimi İslam Üniversitesi’nin Kalujski caddesinde bulunan bir binaya geçmeleri önerisinde bulundu ve üniversite oraya taşındı.

Sijajev’in ifadesine göre, Kalujski caddesindeki bina üniversite için uygun bir bina. Üniversitenin tüm ihtiyacını karşılıyor. Şu anda İslam Üniversitesi’nde gündüzlü ve yatılı öğrenci sayısı 107.

Kabadinskaya caddesinde bulunan ve daha önceden İslam Üniversitesi’nin eğitimine devam ettiği binanın da Din İdaresinin mülkiyetinde kaldığını belirten Sijajev, “Bu binayı nasıl kullanacağımıza henüz karar vermedik. Ama binanın mülkiyeti bizde. Buna ek olarak, cami inşaatı için Şogenov caddesinde iki hektar arsa ayrıldı” açıklamasında bulundu.