İnguşetya’da 10 belgesel çekilecek

Rusya Film Yılı çerçevesinde İnguşetya’da, İnguş halkının gelenek ve görenekleri ve toplumsal yaşamın farklı alanları ile ilgili 10’dan fazla animasyon ve belgesel filminin çekimi planlanıyor.

İnguşetya hükümeti basın sözcülüğünün yaptığı açıklamada, “Bu yıl özellikle İnguş mitolojisine ve hikayelerine dayanan animasyon çizgi film ‘Kutsal Ateş’ ve ‘İnsana yaşam için kule gerekir’ belgeseli ile Rusya kahramanı, havacılık tümgenerali Sulambek Oskanov’un trajik ölümünün 25. yıldönümü vesilesiyle bir belgesel filminin çekimi planlandı” ifadelerine yer verildi.

40 dakikalık bazı belgesel filmler İnguşetya’nın sosyo-ekonomik gelişimi, sağlık, spor ve turizm alanı ile ilgili olacak.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Rusya Film Yılı çerçevesinde, İnguşetya’da yaklaşık 100 kültürel programın gerçekleştirilmesi planlandı. Bu programlar arasında, yuvarlak masa toplantıları, sanat geceleri, sohbetler, geçmişe dönük filmlerin gösterimi ve film endüstrisinin ustaları ile toplantılar yer alacak.

Film yılının en önemli kültürel olaylarından biri, “Drujba” sinemasında Kafkasya’nın ilk sinematografi merkezinin kurulacak olması.