İnguş tarihi animasyon oluyor

Moskovalı film yapımcıları İnguş kültürünü anlatan bir animasyon filmi çekecek.

İnguşetya başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Moskovalı film yapımcıları İnguş efsane ve masallarına dayanan “Kutsal Ateş” isimli (geçici adı) bir animasyon filmi çekecek.

Proje koordinatörü Aleksandr İlin, Yönetmen Roman Mitrofanov, Yapımcı-Tasarımcı Marina Leskova, Prodüktör Vladimir Golikov ve bilgisayar teknolojileri uzmanı Aleksandr Vedeşkin’den oluşan film ekibi, İnguşetya Kültür Bakanlığı’nın misafiri oldular.

İnguşetya Kültür Bakanı Maret Gazdiyeva toplantıda, “İnguş halkının tarihi ve kültürünün tanıtımı amacıyla ortak çekeceğimiz bu filmi, en kısa zamanda televizyon kanallarında yayınlanacak şekilde ortaya çıkarmalıyız. Sizlerin yardımıyla çizgi filmde, tarihinde bir çok zorluklar yaşamış ama buna rağmen ayakta kalmış İnguş halkının büyük tarihini anlatacağız. Milli kültürün tüm inceliklerini göstereceğiz” dedi.

“Kutsal Ateş” filmi, izleyicileri İnguş halkını gelenek, görenek ve tarihi ile tanıştırmayı amaçlıyor. Film üzerindeki çalışmalara İnguş etnograflar, tarihçiler, yazarlar, sanatçılar, rejisörler, senaristler ve aynı zamanda kıyafet tasarımcıları da dahil edildi.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, İnguşetya Kültür Bakanlığı’ndaki görüşmede, İnguşetya hakkında, geçici adı “İnsana Yaşam İçin Kule Gerekli” olan bir belgesel filminin çekilmesi de konuşuldu.