Hacimba Uluslararsı Tanınma Günü’nde konuştu

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, Rusya’nın Abhazya bağımsızlığını tanınmasının ülkenin hızlı gelişimine katkı sağladığını düşünüyor.

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba ülke vatandaşlarını Abhazya’nın Uluslararası Tanınma Günü dolayısıyla tebrik eden bir mesaj yayınladı.

Tebrik mesajında, “Yedi yıl önce, 26 Ağustos 2008’de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Abhazya Cumhuriyeti’nin egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanınmasıyla ilgili kararı imzaladı. Abhazya’nın uluslararası statüsü önemli derecede sağlamlaştı, Transkafkasya’da siyasi-hukuki gerçekler önemli değişikliklere uğradı. Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınmasıyla ilgili kolay olmayan, ancak doğru olan bir kararla Rusya Abhazya’nın statüsünü teyit etti” ifadeleri yer aldı.

Hacimba’nın ifadesine göre, vatandaşların yiğitlik, kan ve emekleri ile kazandığı devlet statüsünün uluslararası alanda tanınması ile Abhazya halkının hayali gerçekleşmiş oldu.

Hacimba mesajında, 1990’lı yıllarda Rusya Federasyonu’nun Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıyacağını öngören Abhazya devleti kurucusu Vladislav Ardzınba’nın söylediği “Her gün, yaşadıklarımız, yaptığımız her iş şu veya bu şekilde bizi tanınma gününe yaklaştırıyor” ifadesinin altını çizdi.

Tanınmanın Abhazya’nın gelişimine, Rusya’nın desteği ve katkılarıyla hız verdiğini ifade eden Hacimba, Abhazya-Rusya ilişkilerinin kurulması konusunda çok şey yapıldığını da belirtti.

Hacimba mesajında, “Bugün hala Abhazya-Rusya işbirliği gelişmekte olan bir süreç.Ekonomik ve insani ilişkiler gelişiyor, savunma ve güvenlik alanında ortak eylemler derinleşiyor. Stratejik ortaklık ve işbirliği anlaşmasının imzalanmasıyla Abhazya-Rusya ilişkileri yeni bir seviyeye ulaştı ki bu tümüyle Abhazya ve Rusya halklarının çıkarlarına yanıt veriyor” dedi.

Hacimba, Abhazya’nın önünde sosyo-ekonomik gelişimin hızlandırılması, devlet kurumlarının her yönüyle sağlamlaştırılması, toplumun tüm alanlarının modernize edilmesi görevlerinin bulunduğunu da kaydetti.

Abhazya’nın bir kaç yıl içinde kendi kendini finanse etmede başarılı bir seviyeye ulaşması, savunma ve güvenliğini sağlamlaştırması, kanunun üstünlüğünü sağlaması gerektiğine inanan Hacimba, bunun Abhazya’nın Rusya’nın uluslararası politikada tam müttefiki olması ve diğer ülkeler tarafından da tanınması için gerekli olduğuna inanıyor.

Abhazya Devlet Başkanı Hacimba, Sputnik muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu tarafından desteklenen Abhazya Devleti’nin çabalarının Abhazya vatandaşları için önemli sonuçlar doğuracağını ifade etti.