“Elbrus” dans ekibi Türkiye’den ayrıldı

Sanat ve kültür festivali “Nartların Bayramı”na katılan Elbrus halk dansları ekibi Türkiye’den ayrılarak Kabardey-Balkar’a döndü.

Elbrus belediye başkanı Uzeyr Kurdanov’un yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’ye Karaçay-Balkar Kültür ve Dayanışma Birliği’nin daveti üzerine gelen “Elbrus” dans ekibi ve Elbrus temsilcileri Eskişehir’de yapılan “Nartların Bayramı” festivaline katıldılar.

Festivale Türkiye’deki Karaçay-Balkar diasporası, yerel sanatçılar ve izleyicilerden oluşan iki binden fazla kişi katıldı. Festival çerçevesinde Karaçay-Balkar folklorunu tanıtan bir sergi düzenlendi. Türkiyeli yazarların Karaçay-Balkar ve diaspora tarihi ve kültürü hakkındaki eserleri tanıtıldı. Festivalde ayrıca Türkiye ve Kafkasya mutfağından yemekler sunuldu.

Festivale katılan Elbrus dans ekibi, Afyon Belediyesi’nin daveti üzerine de şehirdeki eğlence parkının açılışına katıldı.

“Nartların Bayramı” isimli yıllık kültür ve sanat festivali 1995’den beri yapılıyor ve Türkiye’de yaşayan Türkçe konuşan diasporanın sanat ekiplerini bir araya getiriyor.

Elbrus ekibi, bu seneyle birlikte, Türkiye’ye 14 defa gelmiş oldu. Bu geleneği ekibin kurucusu Muhtar Kudayev 2006’da başlattı.