Çeçenya’ya on bin turist geldi

Yaz başından beri Çeçenya’yı on bin turist ziyaret etti.

Devlet destekli bir kuruluş olan “Tur-Eks” müdürü Elina Batayeva Regnum’a yaptığı açıklamada, “bu yıl yazın ilk iki ayında gelen turist sayısı geçen yılki rakamların iki katı” dedi.

Çeçenya devlet başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, “Çeçenya’nın manzaralarını görmek, ülkenin tatil merkezlerinde dinlenmek isteyen vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Çeçenya’ya gelen turistler arasında artık ABD, Hollanda, Filipinler, Güney Kore, Ürdün ve Türkiye’den insanlar var. Çeçenya’da geçen yıl 2014-2018 dönemi için ‘Çeçenya Cumhuriyeti kültür ve turizm geliştirme’ programı kabul edildi. Programın amacı, Çeçenya Cumhuriyeti’nin kültürel ve turistik potansiyelini açığa çıkarmak olarak belirlendi. Turizmi geliştirmek için yapılan altyapı çalışmaları kısa zamanda meyvesini verdi. Turist sayısı her geçen yıl artıyor. Turizmin zamanla iyi bir kar getireceğini ümit ediyoruz. Öyle ki, geçen yıl bölgeye yaklaşık 50 bin turist geldi, 2013’de yaklaşık 35 bin turist, 2012’de 19 binden fazla turist geldi. 2011’de ise 7,5 bin turist gelmişti” denildi.

Turizmin gelişmesi için uygulanan “Veduçi” ve “Kezenoy-Am” projeleri konusunda büyük ümitlerinin olduğunu ifade eden Çeçenya devlet başkanı Ramzan Kadirov “Biz turizmin gelişimine öne veriyoruz. Bu konuda geniş imkanlarımız var. İnanıyorum ki, yakın bir zamanda Çeçenya Cumhuriyeti Rusya’nın turizm merkezi olacak” açıklamasında bulundu.