Çeçenya’da “ahlak anketi”ni polis yapıyor

Groznenski bölgesinde halka uygulanan “ahlak anketi” işlemi ile bölge güvenlik mensupları ilgileniyor. Vatandaşların açıklamasına göre, polisler evleri dolaşıyor, gençlerden ilgili anketi doldurmalarını istiyor.

15 Mart’ta Groznenski bölgesi Pobedinski köyü sakinlerinden Rizvan, “Bize bir polis geldi ve bu ahlak anketini doldurmamız gerektiğini söyledi. Anketin 14-35 yaşları arası tüm erkekler için gerekli olduğunu söyledi” dedi.

Rizvan’ın ifadesine göre, polis büyük oğlu için anketi doldurdu ve gitti. Rizvan, “Polisler, anladığım kadarıyla bu ‘anket’ işinden memnun değiller, ama bu sorumluluk onlara yöneticileri tarafından verildi” dedi.

Ahmed isimli bir vatandaş, “Benim iki yetişkin oğlum var, ama büyük oğlum benimle yaşamıyor. İkincisi de kısa bir süre önce arkadaşlarıyla çalışmak için ülke dışına çıktı, çünkü burada bir iş bulmak çok zor. Polis bu anketle geldi, ona büyük oğlumun adresini verdim, küçüğü şu anda cumhuriyet dışında olduğu için bir şey yazmadı ve gitti” dedi.

Ülke vatandaşları, Çeçenya yönetimi tarafından yapılan ”ahlak anketi”ni doldurmanın gerekli olduğu gençlere camilerde de söylendi.

Rasul isimli bir vatandaş, “Cuma namazı öncesinde imam, gençlerin anketi doldurması gerektiğini, bunun gençlerimizi vahhabi, ekstremist ve benzeri şeylerin etkisinden korumaya imkan vereceğini söyledi” dedi ve bu anketlerin dinle ne gibi bir alakası olduğunu anlamadığını, ayrıca benzeri bir durumun bir başka bölgede bulunmadığını ifadelerine ekledi.

Bölge emniyet polislerinden birinin anlattığına göre, bölge müfettişi ve yerleşim  yerlerindeki imamlara gençlerin anketi için görev verildi, toplanan anketlerin daha sonra belediye yönetimlerine verilmesi gerekiyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, açıklama yapan polis, “Bu anketlere dayalı olarak 14-35 yaş arası gençlerle ilgili bir veri tabanı oluşturulacak. Bunun ne için gerektiğini ve ne gibi bir faydası olacağını, dürüstçe ifade edeyim, tam olarak anlamadım” dedi.