Çeçenya Parlamento Başkanı hayatını kaybetti

Rus yanlısı Çeçen hükümeti Parlamento Başkanı Dukvakh Abdurahmanov, uzun süren hastalığının ardından hayatını kaybetti. Dukvakh öldüğünde 60 yaşındaydı.

Abdurahmanov, 2001’de Tarım Bakanlığı ve Başbakan yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2005’de parlamentonun alt kanadı olan Çeçenya Halk Meclisi başkanı seçildi. 2008 sonbaharındaki seçimlerde ise Çeçenya Parlamentosu Başkanı seçildi. 2008’de Çeçenya Yazarlar Birliği Başkanı seçilen Abdurahmanov, 2009 senesinin Mayıs ayından beri aynı kurumun onursal başkanlığını yürütüyordu.

Abdurahmanov, Kadirov yönetiminden birçok madalya ve nişan aldı. 19 Mayıs 2009’da Abdurahmanov Rusya’da Duma Parlamentosu Başkanı Grizlov tarafından Duma hatıra madalyası ile ödüllendirildi.

Abdurahmanov’un ölümü dolayısıyla Kadirov ülkede üç gün resmi yas ilan etti. Televizyon ve radyo programlarına ve eğlence mekanlarına programlarını iptal etmeleri söylendi.

Abdurahmanov’un cenazesi Gudermes’in Calka Köyü’nde defnedildi. Ramzan Kadirov, Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov, Rusya Duma Parlamentosu milletvekili Adam Delimhanov ve birçok Çeçenya vatandaşı katıldı.


Yorumlar
  1. Avatar

    BELKİ… VATANLARINI SAVUNURKEN rUSLAR TARAFINDAN KATLEDİLİP-ŞEHİT OLAN ÇEÇENLER ÖTEKİ TARAFTA SENİ AFFEDERLER….GÖRDÜN DEĞİL Mİ… BU TARAFIN DİĞER TARAFI DA VARMIŞ…BENCE SEN rUS ÖLDÜN…rUSLARIN VERDİĞİ MADALYALARINI DA MEZARINA KOYDULAR MI?

  2. Avatar
    Mehmet

    Bu dünya çakallar ve alcaklarin dünyası olabilir.ahiret ise Dudayev,masadov,şamil,hamzat salman …. Gibi gerçek mümin ve kaharamanlarin olacak.