Kırım Tatar Televizyonu ATR kapatıldı

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmişken Kırım Tatar televizyonu (ATR) kapatıldı. 

 

31 Mart’a kadar Kırım’da yayınlarını sürdürmesi için kayıt yaptırması gereken ATR’nin kayıt başvurusu kabul edilmedi ve televizyon kapatıldı. Kayıt yaptırabilen tek yayın organı Tatar gazetesi Yeni Dünya.

 

Kırım’da yaşayan 2 miyonluk nüfusun yaklaşık 300 binini oluşturan Kırım Tatarlarına hizmet veren ve Kırım Tatarcasıyla yayınlarını sürdüren ATR televizyon kanalının Ukrayna’daki yayınları ise devam ediyor. ATR kanalı Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra yarımadada yayın yapan ender eleştirel seslerden biriydi ve yayını kapanmadan önce de bu tutumunu sürdürüyordu.

 

Kırım Tatarları 1944 yılında Sovyet lideri Josef Stalin’in emri ile sürülmüştü. Kırım Tatarları ancak Sovyetlerin yıkılmasını ardından anavatanlarına dönebildiler. Geçen yıl Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesiyle birlikte Kırım Tataları tekrar anavatanlarını terk etmeye başladılar. Rusya Kırım Tatarlarına yönelik baskılarını her geçen gün artırıyor.

 

Karara tepkiler

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ATR ile ilgili kararı kınadı. Poroşenko Twitter üzerinden, “ATR’yi kapatabilirler ancak Kırım Tatarları’nın gerçekleri duyma ve özgürlük arzularını köreltemezler,” diye açıklama yaptı.

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in medya özgürlüğü temsilcisi Dunja Mijatoviç de, Kırım Tatarları’na ait medya kuruluşlarına yayın izni verilmemesinin ‘taraflı’ nedenleri olduğunu ve bunun da Kırım’da özgür ve bağımsız seslerin siyasi nedenlerden dolayı kısıldığının yeni bir kanıtı olduğunu söyledi.

 

Uluslararası Af Örgütü ise yayınladığı basın açıklamasında kayıt tarihi dolmadan önce Kırım Tatar diline ait medya kuruluşlarının defalarca ve nedensiz biçimde lisans başvurularının reddedilmesini eleştirdi. Merkezi Londra’da olan örgütün açıklamasında “İdari bir işlemmiş gibi gösterilen ifade özgürlüğüne yönelik bu açık saldırı, bağımsız medyayı engellemek, muhalifleri susturmak ve Kırım Tatarları’nı korkutmak için girişilen haksız bir eylemdir” denildi.

 

Kanalın sahibi Lenur İslamov, Kırım’da yayınlarına son verilmesini, ülkeden tekrar sürülmeye benzettikleri belirtti.

AjansKafkas