Gorbaçov: Batı Kırım’ın ilhakını kabullendi 

Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov, Batılı ülkelerin Kırım'ın Rusya'nın parçası olması konusunda uzlaştığını söyledi. 

 

Ukrayna’da oluşan hükümet krizinin ardından Kırım’ı ilhak eden Rusya’da Ukrayna tartışmaları bitmiyor. Ukrayna politikası ve Kırım’ın ilhak edilmesi sebebiyle başta Amerika olmak üzere batılı ülkeler Rus şirketleri ve üst düzey yöneticilerine yönelik yaptırım uyguluyor. Ekonomik anlamda zor günler geçiren Rusya’da, Ukrayna’daki ayrılıkçılara verilen destek ve ekonomik yaptırımlar gündemdeki yerini koruyor.

 

Konu hakkında Komsomolskaya Pravda gazetesine röportaj veren Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov, batı dünyasının Kırım’ın Rusya'ya ait olduğu gerçeğini kabullenmiş göründüğünü ve artık yavru vatan Kırım’ı Rusya’dan koparmanın mümkün olmadığını söyledi.

 

Geçtiğimiz günlerde Berlin Duvarı’nın yıkılışının 25. yıl kutlamalarına şeref konuğu olarak davet edilen Gorbaçov, bu ziyarette Almanya Başbakanı Algela Merkel ile de görüşmüştü. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan eski Sovyetler Birliği Başkanı, Merkel'in Rusya ile ilişkileri yeniden başlatmak ve güçlendirmek istediğini kaydetmişti.

Ajans Kafkas