Senatör Umahanov’dan STK’lara tehdit

Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı, Dağıstanlı senatör İlyas Umahanov, Kuzey Kafkasya’da çalışan bazı yabancı sivil toplum kuruluşlarının bölgede bilinçli olarak silahlı grupları kışkırttığını söyledi.

Umahanov, Vesti Kavkaza’ya yaptığı açıklamada, “Kuzey Kafkasya’da faaliyet gösteren bu tür kuruluşların ayrılıkçı, milli veya dini söylemler üreterek Rusya karşıtı politika yürüttüğü sır değil” dedi.

Umahanov’a göre, “Vatansever Boykot Listesi” (Federasyon Konseyi tarafından oluşturulan, faaliyetleri Rusya Federasyonu yasalarına aykırı olan STK’lar listesi) Kafkasya cumhuriyetleri için önemli bir rol oynuyor. Çünkü silahlı örgütleri etkisiz hale getirmek oldukça kolay ama istikrar bozan STK’lar daha karmaşık formlar alıyorlar.

Umahanov “Söz konusu kuruluşlar, Kafkasya’da çalışan ve ilk bakışta zararsız gibi görünen STK’lardır. Ama kültür, eğitim ve insan hakları faaliyeti maskeleri altında başarılı bir şekilde gizleniyorlar. Bu örgütler aslında Rusya’da istikrarsızlık oluşturmak için çalışıyorlar” açıklamasında bulundu.

Umahanov sözlerini “Vatansever Boykot Listesi Rusya toplumuna bu tür kuruluşlarla işbirliğinin başlarına neler getireceğini hatırlatacaktır” diyerek sonlandırdı.