Nemtsov cinayeti zanlılarından biri suçunu itiraf etti

Boris Nemtsov cinayeti zanlısı olarak gözaltına alınan beş kişiden biri olan Zaur Dadayev’in suçunu itiraf ettiği kaydediliyor. Diğer zanlılar ise suçlamaları kabul etmiyor.

Muhalif Rus politikacı Nemtsov cinayeti zanlısı olarak gözaltına alınanlardan Zaur Dadayev’in suçunu itiraf ettiği kaydediliyor.

Rusya’ya bağlı Çeçenya yönetimi lideri Ramzan Kadirov Instagram hesabından, Dadayev’in başarılı çalışmalarından dolayı ödüllendirilmiş bir polis ve inançlı bir insan olduğunu, cinayet sebebinin Nemtsov’un Hz. Muhammed’e hakaret eden Charlie Hebdo karikatürlerini savunması olabileceğini açıkladı.

Dadayev ile birlikte gözaltına alınan Anzor Gubaşev sessizliğini korurken, daha sonra gözaltına alınan ve aralarında Gubaşev’in kardeşinin de bulunduğu diğer üç Çeçen haklarındaki suçlamaları reddediyor.

Hamzat Bahayev, Tamerlan Eskerhanov ve Şagi Gubaşev’in avukatları tutuklama kararına itiraz etmeyi planlıyor.

Mahkeme salonunda Eskerhanov, olay esnasında başka bir yerde olduğunu ispatlayacak delilleri olduğunu söyledi. “Cinayet esnasında her zaman olduğu gibi iş yerindeydim. Bunu doğrulayacak çok sayıda mesai arkadaşım var” dedi. Avukatı Eskerhanov’un eşinin dokuz aylık hamile olduğunu, ayrıca müvekkilinin kronik rahatsızlığı olduğunu da ifade etti.

Gubaşev sağlık sorunları dolayısıyla itirazda bulunurken, Bahayev de altı çocuğun geçiminin sadece kendisi tarafından sağlandığını ifade etti. Gubaşev’in de altı çocuğu bulunuyor.

Ön soruşturmayı yürüten sorgu hakimi ise, sanıkların kaçma ve henüz kimlikleri belirlenmemiş suç ortakları ile görüşme girişimlerine engel olunabilmesi için serbest bırakılamayacaklarını açıkladı.