Kafkas Vakfındaki atölyenin konuğu İsmail Hakkı Kumbasar oldu

Kafkas Vakfında Binicilik Atölyesi kapsamında düzenlenen Muhabbat – İnsan ve At programının konuğu İsmail Hakkı Kumbasar’dı.

Programın moderatör Safa Yıldıran, “İki haftada bir düzenlediğimiz Binicilik Atölyesi programında normal şartlarda çiftliğe gidip profesyonel eğitim alıyoruz ancak atölyemizi daha derinleştirmek için bu dönemden itibaren konuyla ilgili muhabbet meclisleri yapmaya karar verdik. Bunun için program başlığına ‘Muhabbat’ başlığını verdik. İlk konuğumuz ise ‘İnsan ve At’ başlığı ile İsmail Hakkı Kumbasar oldu.” dedi.

İlgiyle takip edilen programda katılımcılar Kumbasar ile binicilik, at ve insan üzerine muhabbet ettiler.

Kafkasya’da ve Türkiye’de atçılık, at ve insan, binicilik, atların evcilleştirilmesi, atların orduya alınmaları, tarihte at, günümüzde at gibi konulara değinen Kumbasar, “Orta Çağ Avrupası’nda atların eğitiminde biraz daha sert yöntemlerle eğitildiğini görüyoruz. Okuduğumuz seyahatnamelerde ise Türklerin atları evcilleştirilmesini daha uyumla gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak bu günümüzde tam tersine döndü” dedi.

Atölye katılımcılarının sorularına cevap veren İsmail Hakkı Kumbasar, “İstanbul’da biliyorsunuz polisler yeni yeni at kullanmaya başladı fakat bunların cinsi yerli değil. Bu da böyle bir durum işte. Gene devlet törenlerinde kullanılan atlar Hollanda’dan geliyor.” dedi.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.