Davut Yaşar: Kafkas halkları bir olmalıdır

Kafkas Vakfında düzenlenen “Kafkas Diasporasının Birliği ve İşlevselliği İçin Rasyonel Önermeler” başlıklı programda Davut Yaşar tarihten günümüze Kafkasya’nın durumunu konuştu.

İmam Mansur ile başlayan direnişin çok büyük acılar ve çok büyük mücadelelerden geçerek günümüze kadar ulaştığını ifade eden Yaşar, günümüzde de problemlerin devam ettiğini söyledi.

Rusya’nın son olarak Kafkasya’daki yerel dilleri yasakladığına dikkat çeken Davut Yaşar, Kafkas bölgesinin jeostratejik ve jeopolitik konumu gereği her daim istilacıların dikkatini çektiğini vurguladı.

İstanbul’daki Kafkas derneklerinin konumu gereği daha önemli olduğunu söyleyen Yaşar, Kafkasyalılık bilinci çerçevesinde kurumların daha fazla birbiriyle proje geliştirmeleri ortak hedeflere doğru hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.


Yorumlar
  1. Avatar

    Kafkas Halkları… Bir olmalıdır… çok doğrudur… rusya ile osmanlı devleti 13 kez savaştı. ortalama 18 yılda bir savaş gerçekleşti. sonuç çoğu savaş osmanlı hezimeti ile sonuçlandı….Kafkas Halkları ise 500 küsur yıl savaştılar.Bazı kepaze güney kafkas halkları ise ruslara komutan ve garnizonlar sağladı… Kuzey Kafkasya Halklarının direnişi vesilesi ile Anadolunun rus toprağı olması Allah’ ın kaderi itibariyle engellendi. bugün 23 Şubat… Önemli bir gün… bugünün anısına özellikle üzerinden oynanan Karaçay-Malkar ve Çeçen Halklarına Kafkas Kardeşliğinin bozulmaması için çok iş düşüyor. Anımsatmak gerekir.