Dağıstan’da gece kulüplerinin kapatılması gündemde

Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki sivil toplum örgütleri ve ünlüler, cumhuriyetteki gece kulüplerinin kapatılması isteği ile yetkililere başvurdu. 26 yaşındaki ulusal muhafız subayı Murad Ramazanov’un 18 kasım pazar sabahı bir gece kulübünde vurulmasından sonra çağrılar yoğunlaştı.

Dağıstan Adli Soruşturma Komitesi’ne göre, Ramazanov cumhuriyetin başkenti Mahaçkale’deki “Best” isimli gece kulübünde bir çatışmada öldürüldü. Soruşturma komitesi sözcüsü, Ramazanov’un öldürülmesinin bir grup sarhoş sporcu kavgasını ayırmaya çalışırken gerçekleştiğini belirtti. Polis, eski UFC dövüşçüsü Shakhban Machaev’i üç şüpheliden biri olarak görüyor. Machaev, Khabib Nurmagomedov’ın babası Abdulmanap Nurmagomedov’un da eski bir öğrencisi.

Ramazanov’un suikasta uğramasından hemen sonra Dağıstan’ın ünlü isimleri, aktör Eldar Iraziyev, UFC şampiyonu Khabib Nurmagomedov ve olimpik serbest stil güreş şampiyonu Abdurashid Sadulayev Instagram sayfalarında ülkedeki gece kulüplerinin kapatılmasına yönelik girişimleri destekleyerek, sosyal ağlarda destek mesajları yayınlamaya başladı.

Aktör Eldar Iraziyev, Instagram sayfasında bütün gece kulübü sahiplerini eleştirdi: “Bir çoğunuz ile oldukça iyi ilişkilerimiz var… Ama bu kirli işi bırakmalısınız. Bu ilk cinayet değil. Burada kazandığınız kirli parayı ailelerinize taşıyorsunuz, sonra da çocuklarınızı besliyorsunuz. Bu yanlış!”

Olimpik serbest stil güreş şampiyonu Abdurashid Sadulayev dayanışma çağrısı yaptı: “Kendini Müslüman olarak adlandıran Dağıstanlılarız! Bu kirli para sizin onurunuzdan daha mı yüksek?” dedi.

UFC şampiyonu Khabib Nurmagomedov ise Instagram’da Eldar İraziev’in mesajını yayınlayarak “Eldar Iraziev’in itirazını destekliyorum. Gece kulüplerinin toplumumuza faydaları nelerdir?” yorumunu yazdı.