Çeçenya’da kadın sanatçılara baskı

Çeçenya Kültür Bakanı Khoj-Baudi Daayev makamına getirttiği yerel şarkıcılara kendilerinden izin almayanların şarkı söylemelerinin ya da şarkı sözü yazmalarının yasak olduğunu bildirdi.

Daha önce kadın sanatçıların zorla başlarının örtüldüğü Çeçenya’da şimdiki hedef Kadirov’un onayından geçmeyen ve onu övmeyen sanatçılar.

Daayev, makamına getirttiği sanatçıları gruplar halinde içeriye aldı ve Grozny TV ekranlarında azarladı.

Khoj-Baudi Daayev televizyon ekranlarında yer alan konuşmasında, “Kültür Bakanlığımızda kaydı olmayan kimse kendisini sanatçı olarak nitelendirmesin. Kimileri çıkıyor düğünlerde, eğlencelerde bir şeyler okuyor ve bunun adına da müzik diyor. Özellikle bayanlar size söylüyorum, internette ya da ülke dışındaki performanslarınızı takip ediyoruz, nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsunuz, şarkı diye okuduğunuz şeylerin hiçbir değeri yok. Ülkemizin reisi var, burada kurallar var, kanunlar var. Bizden habersiz kimse şarkı söyleyemez ya da internette paylaştığı videolar için şaka yapıyorduk diyemez. Kurulan komisyon Waynakh etiklerine uygun olmayan sözleri eser sahiplerine değiştirilmesi için geri gönderecek ya da bu eserleri yasaklayacak. Şarkı sözlerinin Çeçen mantalitesine uygun olması toplumsal ahlak için son derece önemli. Hukukumuz, hükümetimiz ve reisimiz kimsenin bundan böyle bu değerlerle dalga geçmesine müsaade etmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İçkerya