Abramyan: Rusya Çerkeslere anavatan yolunu açmalıdır

Etnik İlişkiler Kurulu’nun Moskova’da yapılan ilk geniş toplantısından sonra yapılan basın açıklamasında konuşan Danışma Kurulu Başkanı Ara Abramyan “Rusya Çerkeslerin anavatanlarına dönüşünü mümkün kılacak şartları oluşturmalıdır. Çünkü onlar bizim yurttaşımızdır” dedi.

Abramyan Çerkes diasporasının dünyanın dört bir yanına dağıldığını ve bu halkın artık vatan topraklarına geri dönüş hakkı almaları gerektiğini söyledi.

Abramyan açıklamasında, “Neden olmasın? Eğer Rusya Federasyonu dışında yaşayan Çerkeslerin, örneğin Türkiye, Suriye ve diğer ülkelerdeki Çerkeslerin geri dönme isteği ve imkanı varsa bizlerin onlara her türlü destek ve yardımı göstermemiz lazım. Bir çok halkın tarihinde zor günler var. Bazı tarihi gerçeklere ve zorluklara gözlerimizi kapayamayız, ama ileriye gitmeli ve meseleleri çözüme kavuşturmalıyız. Çerkesler anavatanlarına dönme isteklerinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Çerkesler bizim yurttaşlarımızdır” dedi.

Açıklamasında ayrıca, medyada Çerkeslerin milli meselelerinin çok yer bulmadığını ve bundan üzüntü duyduğunu söyleyen Abramyan açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bundan dolayı başkanlığını yaptığım komisyonu Etnik İlişkiler Kurulu bünyesinde kurduk. Görevleri arasında gazetecilerle ilişki kurmak, yuvarlak masa toplantıları, seminerler ve tanınmış gazetecilerle atölye çalışmaları düzenlemek bulunuyor. Çalışmalarımız arasında etnik dillerde yayınlanan gazetelerle işbirliği yapmak da var.”


Yorumlar