Abhazya’nın iyi niyet elçisi ünlü yönetmen Emir Kusturica seçildi

UNESCO’nun organize ettiği “Abhazya İyi Niyet Elçileri” projesi kapsamında müzisyen ve yönetmen kimliği ile de tanınan Emir Kusturica iyi niyet elçisi oldu.

“Abhazya İyi Niyet Elçileri” bir yardım kuruluşu olarak sağlık, eğitim, kültür ve spor alanlarında faaliyet göstermektedir. Her elçi kendi alanında yer alan temel görevleri ile ilgilenmekle birlikte toplumu ve kültürel tarihi ilgilendiren projeleri de destekler.

2 Ekim 2017 tarihinde, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Abhazya İyi Niyet Elçileri hareketi kapsamında, Abhazya Cumhuriyeti topraklarında bulunan eski Ortodoks kiliselerinin korunması meselesini ortaklaşa çözmeye çağıran bir video mesaj yayınladı.

İlgili çağrıya dikkate alan Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi Emir Kusturica, “Abhazya İyi Niyet Elçileri” yardım projesi çağrısını destekleyerek, Hristiyan kiliselerin yıkım sorunuyla ilgili, Abhazya’nın kültürel mirasının UNESCO tarafından korunması konusuna lobi faaliyetlerini yürütecek.

Kusturica yaptığı açıklamada: “Abhazya’nın İyi Niyet Elçileri çağrısını destekliyorum. Abhazya’da bulunan eski Hristiyan kiliseleri korunmalı ve gelecek nesiller onları görmeli. Abhazya, dünyadaki Hristiyanlığın eski merkezi. Kafkasya’daki ilk kiliseler Abhazya topraklarında ortaya çıkmıştı ve başta BM olmak üzere dünya toplumu, orada bulunan dünya Hıristiyan kültürünün anıtlarının yıkımını görmezden gelemezler” dedi.

Abhazya, verdiği destek ve hizmetlerden dolayı Kusturica’ya Moskova’da bulunan Abhazya Büyükelçiliği’nde teşekkür plaketi takdim etti.