“Abhazya, Osetya ve Gürcistan sonunda birleşecektir”

ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Diplomat Thomas Pickering “Amerika’nın Sesi” programına yaptığı açıklamada, “Gürcistan’ın bugünkü parçalanması geçici. Abhazlar, Osetler ve Gürcüler sonunda birlikte yaşamak zorunda kalacak. Aksi halde onlar gelişemezler” dedi.

Pickering’in ifadesine göre, Tiflis’in Rusya ile ilişkilerde dikkatli olması ve bağımsız ekonomik politikalar yürütmesi gerekiyor.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Pickering, “Düşünceme göre, 2008’deki savaştan sonra Gürcistan Rusya ile ilişkilerini dikkatli ve doğru şekilde inşa ediyor. Bu, Gürcistan’ın Rusya’nın her isteğine başını eğmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Rusya ile ilişkilerin tümüyle karşılıklı saygıya dayalı şekilde inşa edilmesi gerekiyor. Gürcistan oldukça farklı bir ülke. Tiflis, güçlü bir demokrasinin inşası için gücünü kullanmaya imkan verecek yolu bulmalıdır…

Benim düşünceme göre, Gürcistan’ın birleşmesi Gürcülerin stratejik hedefi. Ancak bu askeri güç yardımıyla gerçekleşmez. Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya’daki insanlara gerçek alternatifin Moskova değil Tiflis olduğunu göstermesi gerekir” açıklamasında bulundu.