Patrik Kiril 1100. vaftiz yılında Osetya’yı ziyaret edecek

Taymuraz Mamsurov, Patrik Kiril

Rusya Patriği Kiril, Kuzey Osetya Devlet Başkanı Taymuraz Mamsurov ve Vladikavkaz başpiskoposu Zosim ile görüştü.

Moskova’da önceki gün Patrik Kiril’in rezidansında gerçekleştirilen görüşmede Osetya’nın 1100. vaftiz yılı kutlamaları ele alındı. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Kuzey Osetya Başkanı Taymuraz Mamsurov “Patrik Hazretleri ile görüşmemizin ana konusu Osetya’nın vaftizinin 1100 yıl dönümü kutlamaları oldu. Bu ilk görüşmemiz değildi. Bir kez daha gördüm ki Patrik, Osetya’yı ve halkımızı iyi tanıyor ve seviyor. Organizasyonla ilgili gündeme getirdiğimiz tüm konularda desteğini aldık. Bu kutlamaların bütün Rusya’da duyulması için onun verdiği tavsiyelere uyacağız. Kutlama hazırlıkları patrikhane ile birlikte yürütülecek” dedi.

Patrik Kiril daha önce yaptığı açıklamada Kuzey Osetya vatandaşlarına kutlamalara katılacağı sözünü vermişti. Kutlamaların kesin tarihi henüz belli değil. Törenin 2018’de yapılacağı biliniyor.

Kuzey Osetya’daki kiliselerde şu anda işadamları ve vatandaşların katkılarıyla yoğun tadilat çalışmaları yürütülüyor. Kutlamalar öncesinde bütün inşaat ve tadilat çalışmalarının tamamlanması planlanıyor.