Kuzey Osetya’da Müslüman Kadınlar Kongresi Yapıldı

20 Eylül 2014 tarihinde Vladikavkaz’da 1. Kuzey Osetya’lı Müslüman kadınlar kongresi yapıldı ve yaklaşık 100 kişi katıldı.

Kongrede toplumda kadının rolü, ailevi problemler, evliliğin temelleri ve başörtüsü örtmenin anlamı konuları ele alındı.

Kongre, Vladikavkaz’da merkez bilim kütüphanesi binasında yapıldı. Kongreye çoğunluğu orta ve orta yaş üstü kadınlardan oluşan Kuzey Osetyalı Müslüman kadınlar katıldı.

Kongrenin organizatörlerinden biri olan ‘Yasemin’ hayır derneğinin başkanı Ayda Tsogoyeva yaptığı açıklamada “ Biz burada kadının rolünü, toplumda annenin rolünü yükseltmek istiyoruz, çünkü şu anda yetişen yeni nesil yoldan çıkarılmış durumda ve aile temelleri de olması gereken seviyede değil” dedi.

Kongrede, ‘İslam’ın Osetya’da yeniden canlanması’, ‘Aile oluşumunda problemler’, ‘Evliliğin temelleri’, ‘ Tevazu sembolü olarak başörtüsü’ konularında tebliğler sunuldu.

Kongrede konuşan Kuzey Osetya Müftüsü Hacımurat Gatsalov, bu kongrenin bir çok yeni etkinliğin başlangıcı olacağını ifade etti ve ‘ toplumumuzun tümünü kucaklayacak ve onu toplumun ortak süreçlerine dahil edecek’ dedi.

Gatsalov kongreye katılanlara Vladikavkaz’da kadınların yürüttüğü faaliyetlerden söz ederek çocuk yurtlarına  yapılan yardımları örnek gösterdi.

Gatsalov, Kuzey Osetya Müslüman Kadınlar Kongresinin ilerleyen dönemlerde gelenekselleşeceğini düşündüğünü ifade etti.

Kavkazki uzel, AjansKafkas