Kafkasya’dan hac yolculuğu başladı

Çerkesk – Ajans Kafkas – Kafkasya’dan bu sene hacca gidecek kafileler yola çıkmaya başladı.
Karaçay-Çerkes’te 110 kişiden oluşan ilk kafile önceki akşam kutsal topraklara uçtu.

Kafilede Dağıstan, Kuzey Osetya, Kabardey-Balkar ve Adıgey’den beşer hacı adayı da yer alıyor. İlk kafileyle gidenlerin masraflarının bir hayırsever tarafından karşılandığı belirtildi. Karaçay-Çerkes Müftüsü İsmail Berdiyev, 90 kişinin de kendi imkanlarıyla hacca gideceğini söyledi. Böylelikle Karaçay-Çerkes ilk kez kendisine ayrılan 200 kişilik kontenjanı doldurmuş olacak. Geçen sene Karaçay-Çerkes’ten sadece 50 kişi hacca gidebilmişti.

Kafilede yer alan Abazakt köy imamı Muhammed Karasov, Suudi Arabistan’a uçuşundan önce, "18 yaşımdan beri köyde imam olarak çalışıyorum. Ancak Mekke ve Medine’ye gitmek benim için mümkün değildi. Çok para gerekiyor. Ama bugün hacca ücretsiz gidiyorum. Ne kadar mutlu olduğumu hayal edemezsiniz" diyerek duygularını dile getirdi. Karaçay-Çerkes’ten uçakla hacca gitmenin bedeli yaklaşık 2000 dolar, otobüsle gitmenin bedeli ise 1500 dolar.

Kabardey-Balkar’dan ise 250 kişi hacca gidecek. İlk kafile otobüslerle 30 Kasım’da yola çıkacak. Kabardey-Balkar Din İdaresi’ne göre, hac yolculuğunda otobüsle Soçi, gemiyle Türkiye, tekrar otobüsle Suriye ve Ürdün üzerinden Mekke güzergahı kullanılacak.

170 kişi ise aralık ayının ilk haftası uçakla Medine’ye oradan da Mekke’ye ulaşacak.  

Kabardey-Balkar’dan otobüsle hacca gidecekler 1700 dolar, uçakla gidecekler ise 2500 dolar ödüyor. Adıgey Müftüsü Yemıj Nurbi’nin verdiği bilgilere göre de, bu sene Adıgey’den 39 kişi, Krasnodar’dan beş kişi hacca gidecek. KU/RİAN/ADGM/ÖZ/FT