“Kafkasya’da bütçe açıkları kritik düzeyde değil” 

Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri parlamentolarında bir kez daha bütçe açıkları tartışıldı. Profesör Natalya Zubareviç’e göre bütçe açığı olağan ama ekonomiye yatırım yetersiz. 

 

Kuzey Osetya’nın 2015 bütçe tasarısında 472 milyon, Kabardey-Balkar’da 2,985 milyon ruble açık var. İnguşetya, Dağıstan ve Stavropol Kray’da durum benzer şekilde. Karaçay-Çerkes’te ise açık veren ilk tasarının aksine denk bütçe 18 Aralıkta onaylandı.

 

Bütçe açıklarını yorumlayan Moskova Devlet Üniversitesi ekonomik ve sosyal coğrafya bölümü profesörü, BM gelişim programları uzmanı Natalya Zubareviç, “Çok büyük miktarlarda bütçe açıklarından bahsedemeyiz. Kuzey Kafkasya Federal Bölge cumhuriyetlerinin gider kalemleri değişmedi. Neredeyse bütün harcamalar sosyal alanlara yönelik. Ekonomiye yatırım yetersiz. Bu bölge için normal bir durum. Yakın dönemde de bütçe açığı durumu ve gider kalemlerinin değişme olmayacaktır” dedi.

 

Araştırma sonuçlarına göre, Kafkasya cumhuriyetlerinin bütçelerinde en büyük pay eğitime ayrılıyor. Kabardey-Balkar’da bütçenin yüzde 38’i, Karaçay-Çerkes’te yüzde 32’si, Kuzey Osetya’da yüzde 35’i eğitime ayrılmış durumda.

AjansKafkas