Kafkasya’da bir hafta: 9 ölü, 6 yaralı 

Geçtiğimiz hafta Kafkasya’da yaşanan çatışmalarda 9 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Ölümle sonuçlanan olayların beşi Dağıstan’da, dördü Kabardey-Balkar’da meydana geldi.

 

Kafkasya’da 9-15 Aralık tarihleri arasında meydana çatışmalarda en az dokuz kişi hayatını kaybetti, altı kişi de yaralandı. Öldürülenler arasında dört direnişçi, dört polis ve bir sivil yer alıyor. Kavkazki Uzel’in derlediği silahlı çatışma, bombalı saldırı, operasyon ve gözaltı olayları şöyle:

 

9 Aralık

Dağıstan’ın Şamil bölgesi Hedba köyüne 5 kilometre uzaklıkta bir sığınak bulunduğu ihbarı alan polisler olay yerine geldiklerine üzerlerine ateş açıldı, bir polis yaralandı. Daha sonra Şamil bölgesinde terörle mücadele operasyonu başlatıldı. Meydana gelen çatışmada iki direnişçi öldürüldü, bir polis yaralandı. Öldürülenlerden biri direnişçi grup lideri Magomed Halitov olarak teşhis edildi. Olay yerinde yapılan aramalarda mermi ve patlayıcılar bulundu. 50 metre uzaklıkta da beş kişilik bir sığınak bulundu.

 

Mahaçkale’de en az 50 kişi gözaltına alınıp aşırılıkçılıkla mücadele şubesinde sorgulandı. Silah bulundurma suçlaması yapılan üç kişi halen gözaltında tutuluyor.

 

Dağıstan’ın Hasavyurt şehri Groznenskaya caddesinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğrayan FSB teğmeni Arslan Suleymanov hayatını kaybetti.

 

10 Aralık

Kabardey-Balkar’ın Çegem bölgesi Sovyetskaya ve Pionerskaya caddelerinin kesiştiği noktada en az 2 kişi oldukları tahmin edilen kimliği belirsiz kişiler Federal Ceza İnfaz Kurumu çalışanlarına silahlı saldırı düzenledi. 3 nolu ceza infaz kurumu gardiyanları Zafir Lokiyayev ve Spartak Appayev öldürüldü, araçtaki yolcu yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

 

11 Aralık

Merkez karargahının emriyle Dagestanskiye Ogni şehrinde operasyon ilan edildi. Yerleşim yerinde yapılan aramalarda bir genç patlayıcı bulundurmaktan gözaltına alındı.

 

12 Aralık

Dağıstan’ın Ahvahski bölgesi Tlibişo köyünde polislerle direnişçiler arasında çatışma yaşandı. Bir grup direnişçi akşam 20:30’da Tadmagitlinski bölgesi Selsove köyünde tespit edildi. Polisten kaçan direnişçilerle Tlibişo köyü yakınlarında çatışma yaşandı, bir polis öldü, bir polis yaralandı. Şüphelilerden biri de yaralandı, ancak kaçmayı başardı.

 

Kabardey-Balkar’ın Baksan bölgesi Dugulubgoy köyünde aşırılıkçılıkla mücadele şubesi polisleri bir kişiyi direnişçilere maddi yardım yapmak suçlamasıyla gözaltına alındı.

 

Nalçik’te üç kişi patlayıcı ve mermi bulundurmak suçlamasıyla gözaltına alındı.

 

Dağıstan’ın Tsuntinski bölgesi Hutrakh köyünde Şahban Magomedov adlı vatandaş patlayıcı bulundurmak suçlamasıyla gözaltına alındı.

 

13 Aralık

Dağıstan’ın Botlikh bölgesinde Çeçenyalı bir kişi örgüt üyeliği şüphesiyle gözaltına alındı.

 

Nalçik’te bir vatandaş otomobilinde yapılan aramada patlayıcı ve mermi bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

 

14 Aralık

Hasavyurt bölgesinde 1950 doğumlu bir vatandaş evinin bahçesinde kimliği belirsiz iki kişinin saldırısına uğradı ve hayatını kaybetti. Saldırganlar plakasız bir araçla olay yerinden uzaklaştı.

 

Dağıstan’da 22 yaşındaki bir üniversite öğrencisi direnişçilere yardım etme suçlamasıyla gözaltına alındı. Zanlının Kasım sonunda bir fakülte dekanını tehdit ederek cihat için 1 milyon ruble istediği iddia ediliyor.

 

Kabardey-Balkar Elbrus bölgesi Bedık köyünde 1983 doğumlu bir kişi silah bulundurma suçlamasıyla gözaltına alındı.

 

15 Aralık

Kabardey-Balkar’ın Elbrus bölgesi Bılım köyünde sabah saatlerinde operasyon başlatıldı, bir ve kuşatma altına alındı. Evden küçük bir çocuk ve bir kadının çıkmasının ardından yeniden başlayan çatışmada iki direnişçi öldürüldü, bir polis yaralandı, bir direnişçi de sağ ele geçirildi.

AjansKafkas