Kafkasya’da bir hafta: 11 kişi öldürüldü, 14 kişi yaralandı

Geçtiğimiz hafta Kafkasya’da yaşanan çatışmalarda 11 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

 

Kafkasya’da 16-22 Aralık tarihleri arasında meydana çatışmalarda en az on bir kişi hayatını kaybetti, on dört kişi de yaralandı. Öldürülenler arasında altı asker ve polis, dört direnişçi ve bir sivil yer alıyor. Kavkazki Uzel’in derlediği haberlere göre,Çeçenya’da bir askerin öldüğü olay dışında silahlı çatışma, bombalı saldırı, operasyon ve gözaltıların tamamı Dağıstan ve Kabardey-Balkar’da meydana geldi.

 

16 Aralık

Kabardey-Balkar’ın Çegem bölgesinde çatışma yaşandı. Güvenlik güçlerinden yapılan açıklamaya göre, kontrol için durdurulmak istenilen bir araçtan polislere ateş açıldı, bir polis yaralandı. Polisin karşı ateşi sonucunda ise şüpheli otomobilde patlama meydana geldi. Yanan araçta bir ceset, silah ve patlayıcı bulundu.

 

Dağıstan’ın Tsuntinski bölgesi Şaitli köyü yakınlarında polislerle direnişçiler arasında meydana gelen çatışmada üç polis ve bir asker öldü, bir asker de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

 

Kabardey-Balkar’ın Elbrus bölgesi Bılım köyünde önceki gün başlatılan operasyonda iki direnişçi zanlısı daha öldürüldü. Bu operasyonda toplam dört kişinin öldürüldüğü ifade ediliyor. Güvenlik güçlerinin verdiği bilgilere göre, kimliği tespit edilen üç kişi Arsen Handohov, Zalim Liyev ve operasyonun gerçekleştirildiği evin sahibi Tahir Atakuyev.

 

14 Aralık’ta Nuradilovo köyündeki evinde saldırıya uğrayan vatandaş Hasavyurt şehir hastanesinde öldü. Polis öldürülen 1966 doğumlu vatandaşın ihbarcı olduğu şüphesiyle direnişçiler tarafından hedef seçilmiş olabileceğini tahmin ediyor.

 

17 Aralık

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de Akuşinski ve Gaciyev caddelerinin kesiştiği kavşakta polislere ateş açıldı, bir polis öldü, beş polis ve iki sivil yaralandı. Saldırganlar olay yerinden uzaklaştı. Takip esnasında Mahaçkale direnişçi grubu üyesi Kurban Omarov olduğu tahmin edilen öldürüldü, yine aynı gruba mensup Rustam Suleymanov yaralandı.

 

Dağıstan’ın Hasavyurt şehri Groznenski caddesinde bir polis kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırı sonucu yaralandı. Zanlılar olay yerinden uzaklaşmayı başardı.

 

Kabardey-Balkar’ın Tırnauz şehri yakınlarındaki bir sığınakta hakkında federal arama emri bulunan 28 yaşındaki Al Eneyev gözaltına alındı. Eneyev itirafçı olarak Bılım köyündeki bir direnişçi evini göstereceğini söyledi. Polislerle birlikte adrese ulaştıklarında evde bulunan bir sırt çantasını aldı ve içinde bulunan bombayı patlattı, iki polis yaralandı.

 

Kabardey-Balkar’ın Baksan bölgesi İslamey köyünde bir evde el yapımı bombalar bulundu. Ev sahibi gözaltına alındı.

 

19 Aralık

Hasavyurt’un Datuyeva caddesinde kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğrayan bir polis yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

 

20 Aralık

Çeçenya’nın Açkhoy-Martan bölgesi Yandi yerleşim yerinde yürütülen askeri arama operasyonunda belirlenemeyen tipte bir bomba patladı, bir paralı asker yaralı olarak kaldırıldığı hastanede öldü.

 

Kabardey-Balkar’da FSB ve aşırılıkçılıkla mücadele şubesi çalışanlarınca yürütülen ortak operasyonda Terekli bir kişi direnişçilere ilaç, gıda ve teçhizat yardımı yaptığı şüphesiyle gözaltına alındı.

 

Dağıstan’ın Karabudahkent bölgesi Novi Agaçaul köyünde direnişçilere yardım ettiği iddia edilen Magomed Dabayev adlı bir vatandaş gözaltına alındı.

 

AjansKafkas