Timur Kuaşev öldürüldü

Timur Kuaşev ölü olarak bulundu. 

31 Temmuzda kaybolan Çerkes aktivist ve gazeteci Timur Kuaşev dün Nalçik yakınlarında ölü olarak bulundu.

 

Arkadaşlarının ifadesine göre, Timur Kuaşev 31 Temmuz akşamı kayboldu. Gazetecinin kimlik ve cep telefonu evde idi.

 

Timur Kuaşev’in cesedi dün 18 sıralarında Dolinsk bölgesinde bulundu.

 

Kuaşev’in çalıştığı ‘DOŞ’ dergisinin baş editörü İsrapil Şovhalov’un ifadesine göre, Kuaşev’in cesedi babası tarafından teşhis edildi.

 

Gazeteci Kuaşev’in ceseti Acil Durumlar Bakanlığı çalışanlarınca ormanda yolun arkasında bulundu. Kuaşev’in cesedinde hiç bir işkence izi, mermi izi bulunmuyor.

 

‘DOŞ’ dergisi mensupları “ Biz Timur’un akşam sıralarında evinden alındığını tahmin ediyoruz, çünkü ev kıyafetleri ileydi, yanına telefonunu almadı, halbuki hiç telefonsuz çıkmazdı. 21:20’de annesini cep telefonundan aradı, ancak ulaşamadı, çünkü o sırada annesinin tiyatroda gösterisi vardı, kendisi de oraya gitmeyi planlamıştı. Ölüm sebebi adli tıp tarafından belirlenecek” açıklamalarında bulundu.

 

Kuaşev’in cenazesi bugün Volnıi aul mahallesinde defnedildi, cenaze törenine aralarında Kabardey-Balkar’ın tanınmış sivil toplum adamlarının da bulunduğu yaklaşık 200 kişi katıldı.

 

Kuaşev’in cenaze törenine Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatıjukov, Khase sivil örgütü Başkanı İbrahim Yağanov, ‘İslam ve Avrasya’ gazetesi yazı işleri müdürü Hasim Akkayev, Memorial temsilcileri Rustam Matsev, İbrahim Sultıgov, Dağıstan’dan Abakar Abakarov ve daha başka tanınmış isimler katıldı.

 

Meslektaşları Kuaşev’in profesyonel faaliyetlerinden ötürü öldürüldüğünü düşünüyor ve tehditler aldığını da ifade ediyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas