Memorial: Nalçik’te adalet yerini bulmadı 

Memorial İnsan Hakları Merkezi, sanıkların tamamının ağır cezalara çarptırıldığı Nalçik davası hakkında bildiri yayınladı. 

 

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi dün, 13 Ekim 2005 tarihinde Nalçik’teki devlet kurumlarına düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili kararını açıkladı. ’58 davası’ olarak adlandırılan davada 57 kişi yargılanıyordu. Sanıklardan biri olan Murad Kardanov 2010’da tüberkülozdan hayatını kaybetti.

 

Memorial karar duruşması öncesinde yayınladığı raporda şu ifadelere yer vermişti: “Bu davayla ilgili adil bir hüküm Kafkasya için olumlu bir etkide bulunabilir. Saldırıya katılan suçlular cezalandırılmalı, suçsuzlar ise aklanmalı. Eline silah alıp da ateş etmeyenlerin hoş görülmesi gerekir. Sadece adil bir karar benzer trajedilerin gelecekte tekrarlamamasına ve Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde çatışan taraflarının barışmasına yardımcı olabilir”.

 

İnsan hakları örgütü, mahkeme kararının açıklanmasından sonra yayınladığı bildiride ise şu ifadelere yer verdi:

 

“Maalesef umutlarımız gerçekleşmedi. Tüm sanıklar, hatta suçsuzluğu mahkeme sürecinde açıkça ispatlanmış olanlar dahi hapis cezasına çarptırıldı. Rasul Kudayev ömür boyu hapis cezası aldı.

 

Kazbek Budtuyev 4 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Onun bu süreyi gözaltında iken doldurmuş olması adil bir hüküm konusunda şüphe uyandırıyor.

Raporlarımızda sanıklara yönelik asılsız suçlamaları ortaya koyduk. Suçlu olduklarına dair oldukça zayıf deliller öne sürülenlere uzun süreli hapis cezaları verildi: Rasul Nogerov (10,5 yıl), Albiyan Malışev (9,5 yıl), Hasanbi Hupsergenov (14 yıl), Muradin Kardanov (16 yıl).

 

13 Ekim saldırısına katılmayı reddeden, tek bir el ateş etmeden ellerindeki silahı bırakan, sonrasında gönüllü olarak polise teslim olanlara da ağır cezalar verildi. Örneğin Azamat Ahkubekov (15 yıl).

 

Sanık sandalyesindeki 57 kişiden üçü, tutukluluk süreleri haklarında verilen cezadan uzun olduğu için serbest bırakıldı: Kazbek Budtuyev, Zalim Ulimbaşev (5 yıl 2 ay) ve Anzor Aşev (8 yıl 6 ay).

 

Diğer sanıklarla ilgili Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi şu hükümleri verdi:

 

Murat Bapinayev, Aslan Kuçmenov, Anzor Maşukov, Eduard Mironov, Rasul Kudayev ömür boyu hapis cezası. (Bapinayev ve Kuçmenov için ağırlaştırılmış müebbet)

Ruslan Kuçmenov (23 yıl)

Husey Hubolov (22 yıl)

Muhamed Urusov (21 yıl)

Azamat Şokumov, Azret Şavayev, Amur Hakulov, Artur Kuçmenov, Aslanbek Unajokov (20 yıl)

Habas Yemkujev, Daniil Hamukov, Zaur Sokmışev, Kanşoubi Boriyev, Sultan Bekulov (19 yıl)

Artur Kelemetov (18 yıl)

Aslan Zamayev, Batır Pşibiyev ve Murat Kaşirgov (17 yıl)

Cambulat Nafedzov, Rustam Şugunov, Murat Midov ve Zalim Dugulubgov (16 yıl)

Aslan Berov, Anzor Sasikov, Atmir Baragunov, İslam Tuhujev ve Artur Begidov (15 yıl)

Sergey Kaziyev (14,5 yıl) 7 Temmuz 2011’de yurt dışına çıkma yasağı ile birlikte tedavi için serbest bırakılmıştı. Mahkeme kararının ardından salonda tutuklandı.

Aslanbek Beştoyev, Ahmed Hupsergenov, Rasul Hulamhanov ve Musa Soblirov (14 yıl)

Arsen Boziyev, Ruslan Hanov ve Zaur Erjibov (13 yıl)

Zubeyr Sozayev, Alim Taov ve Alber Begidov (12 yıl 6 ay)

Ruslan Amşukov, Azurar Goov, Livan Kuşhov ve Kaplan Midov (12 yıl 1 ay)

Zaur Tohov (12 yıl)

Azamat Kançukoyev (11 yıl)

Alim Ahkubekov (10 yıl)

 

Ayrıca Kabardey Balkar içişleri ve terörle mücadele merkezinde oluşan 22 milyon rubleden fazla maddi hasar nedeniyle, masraflarının sanıklardan kişi başı 150-300 bin ruble olarak alınmasına karar verdi.

Ajans Kafkas