Kabardey-Balkarda Sivil Topluma Büyük Destek

 Kabardey-Balkar’da sivil toplum örgütlerine 28 milyon ruble destek

29 Mayısta sivil örgüt yöneticileri ile bir araya gelen Kabardey-Balkar Cumhuriyeti geçici başkanı Yuri Kokov, 2014’de sivil örgütlere destek olarak sunulmak üzere 28 milyon rublenin ayrıldığını ifade etti.

 

Ayrılan rakamın 12 milyon yerel bütçeden, 16 milyonu ise federal bütçeden karşılanacak.

 

Kokov’un ifadesine göre, bu yıl yerel bütçeden ayrılan destek rakamı önceki yıla göre üç katı, önceki yıl federal bütçeden ayrılan rakama göre iki kat daha fazla.

 

Kokov, Kabardey-Balkar’da 800’den fazla sivil örgüt kayıtlı bulunduğunu, yaklaşık 80’inin siyasi partilerle birlikte sivil hareketin omurgasını oluşturduğunu kaydetti.

 

Bununla birlikte Kokov’un düşüncesine göre, yönetim ve sivil birliklerin ortak hareketi zamanın taleplerine cevap vermiyor. Özellikle de devlet kurumları faaliyetleri üzerindeki sivil kontrol oldukça zayıf, yönetim organları ise sivil kurumların kararlarını formaliteden kabul ediyor, onları sıkça görmezden geliyor.

Kokov “ Yönetim, yaklaşımından memnun olmadığı sivil örgütlerden uzak ve nüfusun bu kesiminin düşüncesini göz önünde bulundurmuyor. Buradan ise hatalar ve başarısız sonuçlar çıkıyor” dedi.

 

Kokov’un ifadesine göre, bundan böyle yönetimin tüm sivil-siyasi kurum ve vatandaşlara karşı açık ve ulaşılır olması gerekiyor. Kokov “ İnsanları bizden ve yabancılar diye ayırmamalıyız; hepsi bizim” dedi.

AjansKafkas