Çerkes halk lideri Yağan: Putin’in savaşında Çerkes gençleri ölmemeli

Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmı seferberlik ilanıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kabardey-Balkar doğumlu Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, YouTube hesabı üzerinden Çerkesçe bir video yayımladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanını eleştiren Yağan, Kabardey-Balkar yöneticilerine savaşta taraf olmamaları çağrısında bulundu. Çerkeslerin sayıca az olduklarını belirten Yağan, çok fazla kaybın verileceği savaşa karşı Çerkes anne babalara seslendi ve çocuklarını korumalarını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimini analiz eden İbrahim Yağan, “Dün akşam devam eden savaşla bağlantılı olarak Putin bir karar aldı ve Rusya’da seferberlik ilan etti. Konuyla alakalı halkıma seslenmek istiyorum. Bu savaş bizim savaşımız değil. Bu savaşta bizim bulunmamız doğru değildir. Bu savaşı Rus halkı dahil Rusya’da yaşayan halkların hiçbiri tasvip etmiyor. Bu savaşı isteyenler Rusya’nın tüm servetini kendi servetleri olarak gören ve onu istedikleri gibi tüketen Putin ve çevresindeki bir grup savaş sever azınlıktır.” ifadelerini kullandı.

Çerkes halkına çağrı yapan Yağan, “Biz Adıgeler gençlerimizi ve geleceğimizi anlamsız bir savaş uğruna kaybedecek kadar sayıca büyük bir halk değiliz. Maalesef bugün de ana vatanımız üzerinde savaşın kara bulutları dolaşmaktadır. Ana vatanda yaşayan anne ve babalara seslenmek istiyorum, evlatlarınızı bu anlamsız savaşa karşı koruyun. Büyüklerime sesleniyorum, bu anlamsız savaşa dahil olmamız doğru değildir. Halkımızı çok kayıpların olacağı savaştan koruyun ve taraf olmayın. Üstümüze düşen sorumluluk tüm halkımızın birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, halkımızı, gençlerimizi, ana vatanımızı ve geleceğimizi bu anlamsız savaş felaketinden korumaktır.” dedi.

İbrahim Yağan son olarak Kabardey-Balkar yöneticilerine ve diğer Rusya yanlısı Çerkes oluşumlarına karşı, “Asıl seslenmek istediğim, Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Kazbek Kokov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Kocoka ve Dünya Çerkes Birliği (DÇB) Başkanı Hauti Sohrokov’dur. Eğer bu savaşa halkımızı dahil etmek için taraf olursanız gençlerimizin kanı anlamsız yere akacaktır. Unutmayın ki bunun sorumluluğu ağır olacaktır. Halkımızın ve gençlerimizin akan kanından elbet bir gün sorumlu tutulacaksınız. Dahası bu sorumluluğun hesabını halka vermekten bir şekilde kaçsanız da Allah’a hesap vermekten kaçamayacaksınız. Size düşen halkınızı bu anlamsız savaştan korumak olmalıdır.” diye konuştu.

İbrahim Yağan, Abhazya-Gürcistan Savaşı’nda (1992-1993) Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nden gelen Çerkes gönüllülerin komutanlığını yapmıştı.