Tiflis’te İnguşça Günü

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Gürcü ve İnguş bilim adamlarının katılımı ile İnguşça Günü yapıldı

Yaklaşık 50 İnguş ve Gürcü bilim adamının katılımı ile Gürcistan Milli Kütüphanesinde İnguşça Günü toplantısı organize edildi ve İnguş şiir gecesi düzenlendi. Organizasyona katılanlar, her yıl yapılmakta olan ortak programların iki halk arasındaki ilişkileri sağlamlaştırdığını düşünüyor.

 

10 Eylül’de gerçekleştirilen programın yapıldığı salonda İnguşça yazılmış olan kitapların yanı sıra İnguş dili hakkındaki çalışmalar da yer aldı.

 

Geceye katılan, diaspora ve Kafkasya işleri parlamento komitesi başkanı Gubaz Sanikidze ‘Gürcü-İnguş ilişkileri o kadar derin ki, bu ilişki insanlığın kökenine dayanıyor’ dedi.

 

Sanikidze “ İnguşlar ve vaynahlar, Gürcistan tarihine büyük katkıda bulundu. Biz Gürcüler her zaman onların desteğini hissettik. Onlar hiç bir zaman Gürcistan için tehlike arz etmedi. Birleşik Gürcistan’ın ilk çarı olan Çar Parnavaz’ın eşi İnguş idi. İfade etmek isterim ki, İnguşlar için Gürcistan ikinci vatan, ikinci anne. Gürcistan’ın kapıları size her zaman açık” açıklamasında bulundu.

 

Gürcistan’daki bu program Gürcü-İnguş birliği ‘Prometey’ tarafından Gürcistan Milli Kütüphanesinin desteği ile organize edildi.

Kavkazki uzel,AjansKafkas