Soçi-Nazran-Derbent demiryolu hattında Kafkasya turu 

Nisan ayı sonunda ulaşıma açılacak Soçi-Nazran-Derbent demiryolu hattı Kafkasya turu yapmak isteyen turistler için benzersiz bir fırsat olacak. 

 

İnguşetya Cumhuriyeti Turizm Komitesi basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, İnguşetya hükümeti İpek Yolunun Kafkasya hattının demiryolu ulaşımına açılmasına 4 milyon ruble ayıracak.

 

Demiryolu hattı Nisan sonunda yolcuların hizmetine açılacak. Soçi ve Pekin arasında düzenli hava taşımacılığının başlayacak olmasından ötürü yolcu sıkıntısı çekilmeyeceği kaydedildi. Karadeniz kıyısındaki Soçi’den yola çıkan tren İnguşetya’nın Nazran kentinden geçecek, Dağıstan’ın Hazar kıyısındaki tarihi Derbent şehrine varacak. Kısa bir süre içinde Kafkasya’nın önemli bir bölümünü görebilmeye ve burada yaşayan halkların kültürel zenginliği ile tanışmaya imkan veren Soçi-Nazran-Derbet hattının ilgiyle karşılaşacağı tahmin ediliyor.  

 

Konuyla ilgili bilgi veren Turizm Komitesi yetkilisi “Turistler 6 günlük bir tur ile Soçi, İnguşetya’nın Ceyrahski bölgesi ve Derbent’te bulunabilecekler. Geçenlerde İnguşetya’ya gelen Çinliler, 80 tarihi köyün bulunduğu, 1000’den fazla mimari yapının korunduğu ülkenin güzelliğine hayran kaldı, orta çağ mimarisinden ve vatandaşların misafirperverliğinden çok etkilendiler” dedi.

 

Ajans Kafkas