İnguşetya’da Selefi camisinin inşaatı tamamlandı  

İnguşetya’nın Sagopşi köyünde inşaatına 2007’de başlanmış olan Selefi camisinin inşaatı tamamlandı.  

 

Cami imamı Muslim Gandaloyev’in Kavkazki Uzel'e verdiği bilgilere göre, Sagopşi’deki cami inşaatı, cemaatin ülke başkanı ile görüşmesinin ve yerel idarenin binanın yıkımıyla ilgili şikayetini geri çekmesinin ardından Şubat ayı ortasında tamamlandı.

 

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, köy cemaatine caminin yıkılmayacağına söz verdi, ancak bazı köylüler buna rağmen selefi caminin polisin ve askerin ilgi odağı olmasından endişe ediyor.

 

Sagopşi köyü Yalharoyev Caddesindeki cami inşaatı Mayıs 2007’de başladı. Beş yıl Şam’da din eğitimi aldığını, 11 yıl da Medine’de yaşadığını ifade eden İmam Gandaloyev, ‘köydeki camiden Selefi müslümanların kovulduğunu’ söyleyen yakınlarının talebi ile köyüne döndü.

 

Gandaloyev “Akrabalarım yaklaşık 300 müslümanın camiye alınmadığını söyledi. Bu olay üzerine bir cami yapma kararı alındı” dedi.

 

Çoğu kimsenin Selefi kelimesine olumsuz anlam yüklediğini, hatta terörizm ile eş anlamlı gibi düşündüğünü belirten İmam Gandaloyev, bunun kesinlikle yanlış olduğunu, kendisi ve cemaatinin silahlı örgütle hiç bir ilgisi olmadığını vurguladı.

Ajans Kafkas