İnguşetya’da sağlık skandalı can aldı

İnguşetya’da bir vatandaşın ölümüne neden olan sağlık skandalı nedeniyle iki yetkili görevden alındı.

 

İnguşetya’da Salamhan Bogatırev adlı vatandaşın başvurusu üzerine Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov’un talimatıyla iki sağlık kurumu yetkilisi görevden alındı. Devlet başkanının basın sözcüsü İrina Kuksenkova dün konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

 

Kusenkova’nın verdiği bilgilere göre, Bogatırev eşini Vladikavkaz ve Çeçenya’daki sağlık kurumlarına götürdü, daha sonra onu tedavi için Moskova’ya gönderdi. İnguşetya sağlık bakanlığı tedavi şubesi çalışanlarının kontenjan ayırması ve Moskova klinikleri için gereken evrakları vermesi gerekiyordu, fakat kurum tarafından herhangi bir girişimde bulunulmadı. Bogatırev’in kendisi Moskova’da bir klinik buldu ve arsasını satarak tedavi konusunda anlaştı.

 

Ancak Bogatırev’in eşi yoğun bakımda öldü. Geç kalındığı için eşinin kaybettiğini belirten Salamhan Bogatırev, belki de rüşvet verseydi Moskova’da klinik bulunması için gereken evrakların hızla hazırlanmış olacağını düşünüyor.

 

Kusenkova, “Çalışma şartlarının ihlali nedeniyle bölge afet tıp merkezi müdürü Magomed Antaşkiyev ve sağlık bakanlığı tedavi şubesi başkanı Mariyetta Tungayeva görevden alındı. Ayrıca devlet başkanımız şu anda sekiz kişinin görev yaptığı tedavi şubesinin tamamen yenilenmesi gerektiğini düşünüyor” dedi.

  

Kavkazki Uzel, AjansKafkas