İnguşetyada mayın temizleme çalışmaları

İnguşetya’da 150 hektarlık alanının mayından temizlenmesi planlanıyor.

İnguşetya’da Sunjen ve Ceyrahski bölgelerinde bulunan patlayıcı maddelerden bölgenin temizlenmesi çalışmalarına başlandı.

 

Bölge başkanlığı basın sözcülüğünden bugün yapılan açıklamaya göre, ülkede 150 hektarlık bir alanda mayın ve patlayıcı maddelerden temizlenme çalışmasının yürütülmesi planlanıyor.

 

Güney Askeri Bölge mayın ve patlayıcılardan bölgeleri temizleme özel grubu başkanı Sergey Borisov İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov’a Nisan başından beri istihkam erlerince Sunjen bölgesinde mayın ve patlayıcılardan temizleme çalışmalarına başladığı bilgisini verdi.  Borisov diğer bölgeler de dahil olmak üzere toplamda 768 hektarlık bir alanda mayın temizleme çalışması ile sorumlu olduklarını, istihkam erlerinin omuzlarında şu anda 400 hektardan fazla bir alanda çalışma yürütme sorumluluğu bulunduğunu ifade etti.

  

Borisov “ Yerleşim yerlerinde mayın temizleme çalışmalarını yürütme ve bu yerlerin yerel idari organlara teslim edilmesi çalışmaları, Cenevre Sözleşmesine uygun olarak RF savunma bakanlığının kararı ile yürütülüyor” dedi.

 

Yevkurov da, İnguşetya’da 2014-2016 dönemi mayın temizleme çalışmasında öncelikli olarak ele alınması gereken yerlerden ana yolları, mühendislik ve sportif amaçlı alanları ifade ederken Sunjen, Ceyrahski bölge idarelerine de yürütülen mayın temizleme çalışmasında her türlü yardımda bulunmaları talimatını verdi.

 

Regnum.ru,AjansKafkas