Tedeyev taraftarları yeniden Yüksek Mahkemeye başvurdu

Tshinval/Ajans Kafkas – Cambolat Tedeyev taraftarları dün Güney Osetya Yüksek Mahkemesine, Tedeyev’in devlet başkanlığı adaylığının reddeden Yüksek Seçim Kurulunun kararını şikayet amacı ile bir ikinci bir dava daha açtı.

Yüksek Seçim Kurulu 30 Eylül’de Tedeyev’in devlet başkanlığı adaylık başvurusunu reddetmişti. Tedeyev’in avukatı Mikhail Hanikayev dün, YSK’nın ilgili kararının alındığı toplantısında kanun ihlali olduğunu söyledi. Hanikayev “YSK üyelerine baskı yapıldı. Kurul üyesi Aelit Dcioyev ve Hancer Ostayev baskı gördüklerini açıkladılar” dedi. Hancer Ostayev, Başsavcı Taymuraz Hugayev tarafından tehdit edildiğini açıkladı. Hugayev ise henüz bu iddia ile ilgili bir yorumda bulunmadı.

Hanikayev, 6 Ekim’de yaptıkları ilk başvuruda, şikayet sebebinin Tedeyev’in adaylığı hakkında gerekçeli ret kararının kendilerine iletilmemesi olduğunu kaydetti.  Ancak YSK Başkanı Bella Pliyeva ret kararının bir gün içinde adaylık başvurusu yapan inisiyatif gruba sunulduğunu açıklıyor.

Güney Osetya Yüksek Mahkemesi Basın Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, şikayetin değerlendirmeğe alındığı ve kararın 13 Ekim Perşembe günü açıklanacağı bildirildi. KU/ÖZ/YA