Şampiyon Oset sporcular Medvedev’e çağrı yaptı

Tshinval/Ajans Kafkas – Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Oset sporcular Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e “Güney Osetya yönetiminin kendi halkına uyguladığı baskıların Rusya Federasyonu yönetimi ve tüm Rusya toplumunca kınanması gerekiyor” ifadesinin yer aldığı bir mesajla seslendi.

Rusya Federasyonu serbest güreş milli takımı baş antrenörü Cambolat Tedeyev’in Güney Osetya devlet başkanlığı adaylığının reddedilmesi üzerine Tedeyev taraftarları ve yönetim arasında yaşanan anlaşmazlık etkisini sürdürmeğe devam ediyor.

Rusya devlet başkanına bir mesajla seslenen sporcular, Güney Osetya yönetimini de, temel insan haklarına ve kendileri için kahramanlık örneği olan Tedeyev’in kişisel haklarına riayet çağırıyorlar.

Medvedev’e gönderilen mesajın altına birçok kez dünya ve olimpiyat şampiyonlukları kazanan Oset güreşçiler Artur Taymazov ve Hacimurat Gatsalov ile dört kez dünya şampiyonu olan, olimpiyat bronz madalyası sahibi Oset güreşçi Besik Kudukhov’un imzaları bulunuyor.

Sporcuların mesajında “Cambolat Tedeyev’in bize aşıladığı olimpiyat ruhu ve sporda yüksek başarılar elde etme isteği, ülkemizi dünyadaki tüm önemli karşılaşmalarda temsil etme imkanı verdi. Tüm dünyada yenilmezliğin sembolü olmuş olan kişi bugün yüksek sesle, Oset halkının içinde bulunduğu zorlukları dile getiriyor. Biz, onu duymak ve Güney Osetya’yı istikrara kavuşturmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız” ifadeleri yer aldı.

Tedeyev’in adaylığını reddeden Güney Osetya Yüksek Seçim Kurulu şu ana kadar 9 adayın belgelerini kabul etti, adaylık başvuruları ise sona erdi. KU/ÖZ/YA