Oset çocukların eğitimi aksamasın diye…

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Güney Osetya’da savaşın evlerinden söküp attığı çocukların 1 Eylül’de başlayacak eğitimlerinin aksamaması için çalışmalara şimdiden başlandı.

Güney Osetya’daki insani yardımları yürüten Rusya Federasyonu temsilcileri zarar ziyan tespit çalışmalarına başladıkları okulları 1 Eylül’e hazır hale getireceklerini kaydetti. Yetkililere göre Güney Osetya’da 58 okul bulunuyor. Çok sayıda okul binası bombaların hedefi olmuş; bazılarının çatıları, bazılarının dış cepheleri zarar görmüş. Hemen hemen bütün binaların camlarının yenilenmesi gerekiyor. Ancak okullar hazır olsa da alt yapının çökmesi nedeniyle elektrik, su ve doğalgazın olmaması büyük bir sorun. Bu nedenle kamplarda geçici bir süre için sınıfların açılması da gündemde.

Güney Osetya’yı terk etmek zorunda kalan mülteciler arasında yaklaşık dört bin öğrenci bulunuyor. Bunlardan en az 2200’ü şu anda Kuzey Osetya’daki kamplarda barınıyor.

Güney Osetyalı yaklaşık 25 bin kişi resmen mülteci statüsü aldı. Çok sayıda insan da Güney Osetya içinde yer değiştirdi. 15 Ağustos itibariyle ulaşan bilgilere göre, 6669 kişi Kuzey Osetya’da 18 geçici kampta ve özel yerlerde kalıyor. Kuzey Osetya dışındaki bölgelere 2840 kişi gönderildi. Bunlardan 170’i Adıgey’de, 324’ü Kabardey-Balkar’da, 172’si Karaçay-Çerkes’te, 779’u Rostov bölgesinde otel, sanatoryum ya da dinlenme tesislerine yerleştirildi. Krasnodar’da 988, Stavropol’de 340, Moskova bölgesinde 45 mülteci var. KU/ÖZ/FT