Kokoyti: Tanıma süreci başladı

Moskova/Ajans Kafkas – Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da Abhazya, Güney Osetya ve Transdinyester’in tanınması talebiyle ilgili özel oturumu tanınma süreci için bir başlangıç olarak yorumladı.

Moskova’da Abhazya ve Transdinyester liderleri Sergey Bagapş ve İgor Smirnov ile birlikte Rus parlamentosuna ortak tanınma çağrısında bulunan Kokoyti, gazetecilere demeç verirken “Duma’da yapılan görüşmeler bağımsızlığı tanınmamış cumhuriyetlerin tanınma sürecinin aşamalarından biri” ifadesini kullandı.
Oset lider, Gürcistan’ın NATO’ya girme çabası ile ilgili olarak da “Gürcistan NATO’ya Güney Osetya ve Abhazya olmaksızın girecek” resti çekti.
Kokoyti şöyle konuştu: "Şüphesiz Gürcistan bugün NATO’ya girmeyi istiyor. Gürcistan’da yapılan referandumda ne olduğu, referandum sonuçlarının ne kadar objektif olduğu veya  Gürcü halkının NATO’ya ne kadar girmek isteyip istemediği konusunu Gürcü halkına bırakalım. Ama şunu kendi adıma, Güney Osetya ve Abhazya halkları adına açıklamak isterim; Gürcistan’a komşu devleti olarak şu veya bu askeri birliğe girme yasağı koyamayız. Ama Gürcistan NATO’ya Güney Osetya ve Abhazya olmadan girecektir." OSRDY/ÖZ/FT