Kokoyti, Gürcü köylerine kucak açıyor

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Gürcistan’da Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin muhalefeti sıkıyönetimle bastırmasıyla oluşan kriz ortamını fırsat bilip Tshinval’in denetiminde olmayan Gürcü köylerinin gönlünü kazanmaya çalışıyor.

Kokoyti, Tiflis’in bu köylerin sorunlarıyla ilgilenmediğini belirtip, buralarda yaşayan Gürcülere yardım önerdi. Kokoyti Gürcü köylerine şu çağrıyı yaptı:

"Gürcistan güvenlik birimlerinin geçici olarak işgal ettiği yerleşim yerlerinde halka hitaben şunu açıklıyorum; Bizler her türlü konuda yardıma ve işbirliğine hazırız. Bu köylerdeki ihtiyarlara ve saygın insanlara sesleniyorum; Bugün Gürcistan’da yaşananlar gösterdi ve ispatladı ki, Gürcistan’da kimse Gürcü halkını, özellikle de Güney Osetya’daki Gürcü köylerinde yaşayanları düşünmüyor ve onların her gün karşılaştıkları sorunlarını çözmeyi düşünmüyor."

Yönetim olarak Gürcü köyleriyle diyaloga hazır olduklarını vurgulayan Kokoyti, "Hiçbir politika, şart ve ültimatom olmadan Gürcü kökenli vatandaşlarımıza yardıma hazırız. Bizimle irtibata geçtikleri takdirde talep ve isteklerini göz önünde bulunduracağız" dedi. Kokoyti ayrıca bu köylerden biri olan Kurta’da Tiflis’in kurdurduğu ‘alternatif Güney Osetya yönetiminin’ de köylülerin sorunlarıyla ilgilenmediği eleştirisini yöneltti. Kokoyti, iç meseleleri olsa da Gürcistan’da meydana gelen olaylardan özellikle insan hakları ihlalleri ve kanunsuzluklardan dolayı endişelendiklerini sözlerine ekledi. KU/ÖZ/FT