Güney Osetya Devlet Başkanı ile bir gün

Tshinval – Abhazya Televizyonu “Güney Osetya Devlet Başkanı ile Bir Gün” adlı belgesel filmin çekimlerini tamamladı.

 

Abhazya Devlet Radyo Televizyon Kurumu muhabiri, “Güney Osetya Devlet Başkanı ile Bir Gün” projesinin sahibi Alhas Manargiya, belgesel filmin çekimlerini geçtiğimiz Çarşamba günü Güney Osetya’da tamamladı.

 

Abaza gazeteci Manargiya, “Sabahleyin Devlet Başkanı Leonid Tibilov’un evindeydik, sonra birlikte işe gittik. Günün ilk talimatlarının nasıl verildiğini gördük. Ardından kendisiyle bir röportaj yaptık, bize çalışma gününün nasıl geçtiğini anlattı” açıklamasında bulundu.

 

Manargiya’nın ifadesine göre, röportaj esnasında Tshinval’in kuzeyinde buluna Açabet yerleşim yerinden de söz edildi. Manargiya “Bu ismin Abaza sülale ismi Açba ile bağlantısı hakkındaki hikaye ilgimizi çekti. Üstelik Güney Osetya Beşeri Bilimler Enstitüsü Müdürü Robert Gagloytı, Maçabeli soyadını taşıyanların köken olarak Açba sülalesinden gelen Abazalar olduğuna dair bir kanaatin varlığından söz etti” dedi.

 

Aynı günü Devlet Başkanı Leonid Tibilov Abhazyalı misafirleri Dzauski bölgesindeki rezidansına davet etti. Manargiya “Çay eşliğinde görüştük. Devlet Başkanı bize çok samimi şekilde ailesini, alışkanlıklarını, hayata bakışını, Oset geleneklerini anlattı” dedi. Manargiya, devlet başkanlığı yemin töreninin ardından Tibilov’un Abhazya televizyonuna verdiği röportajın Abhazya’da nasıl sıcak karşılandığını da hatırlattı.

 

 

Abkhazia.org, AjansKafkas