Cioyeva, Kokoyti’den Devlet Başkanlığını tanımasını istedi

Tshinval/Ajans Kafkas – Alla Cioyeva, Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti’den seçimlerdeki galibiyetini tanımasını istedi.

Kokoyti'ye yönelik mesajında 'seçimlerdeki galibiyetinin tanınmaması durumunda meydana gelecek olaylardan kendisinin sorumlu olacağını' kaydeden Cioyeva, “Güney Osetya halkının özgür iradesini görmezden gelerek, anayasaya aykırı hareketlerinizle, seçimlerin geçersiz olduğunu ilan ederek hukukun dışına çıktınız. Yasal yolla seçilmiş devlet başkanı olarak zaferimizi tanımanız ve medenice yönetimi bize devretmeniz için başvuruyorum. Şu anki yönetim ve halk arasında durum gergin. Bundan sonraki olayların gelişecek olaylara ilgili tüm sorumluluk size ait” ifadelerini kullandı.

Cioyeva’nın 30 Kasımda akşamı Yüksek Mahkemeye verdiği, seçimlerin iptal kararının incelenmesiyle ilgili başvurusunun 5 Aralık'ta görüşüleceği kaydedildi.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti ise “Hiçbir ültimatomu kabul etmiyorum” dedi.

Ayrıca bugünkü eylemler sırasında konuşan Alla Cioyeva'nın destekçisi eski savunma bakanı Anatoli Barankeviç, Alla Cioyeva taraftarlarını disiplin ve düzen içinde hareket etmeğe çağırdı. Barankeviç “Unutmayın ki, onlar olağanüstü hal ilan etmek için bahane arıyorlar. Ancak biz hukuk çerçevesinde hareket ediyoruz. Bunu kabul etmeyen ayrılsın. Eğer herkes bunu kabul etmiyorsa ben ayrılıyorum” açıklamasında bulundu.

General Barankeviç, başkentte Cioyeva taraftarlarınca yapılan mitingde, Cioyeva’nın Kokoyti'ye yönelik mesajını okudu ve eylemcilerden bu mesajda belirtilen şartlar yerine getirilinceye kadar meydandan ayrılmamalarını istedi. KU/ÖZ/YA