Doş dergisi Timur Kuaşev’i unutturmayacak 

“Kafkasya’nın İlk Bağımsız Dergisi” sloganıyla yayın hayatına devam eden “Doş” son sayısının kapağını Timur Kuaşev’e ayırdı. 

 

Doş dergisi yine zengin bir içerikle okuyucusuyla buluşuyor. Derginin kapak konusu Timur Kuaşev cinayeti.  Kabardey-Balkarlı gazeteci, Doş dergisi yazarı Timur Kuaşev 31 Temmuz akşamı kayboldu. İki gün sonra naaşı Nalçik civarında bulundu. Cesedin sol kolunun altında enjeksiyon izi tespit edildi. Olayın üzerinden üç ay geçmiş olmasına rağmen, adli tıp incelemelerinin sonuçları alınamadı; 26 yaşındaki gazetecinin öldürülmesi emrini veren ve cinayeti işleyenlerin bulunması konusunda hiç bir ilerleme sağlanamadı.

 

Son sayıda Timur Kuaşev cinayetinin yanında, başka dikkat çekici dosya ve yazılar da yer alıyor. Kuzey Osetya’nın Beslan şehrindeki okul baskınının 10. yılı ile ilgili, “Kurtulmak Kolay: Devlet İçin Beslan’da Hiçbir Şey Olmamış Gibi” başlıklı değerlendirme; Kislovodsk cami imamı Kurman-Ali Bayçorov hakkındaki asılsız suçlama ve mahkeme süreciyle ilgili bilgilendirme ve gözlemcilerin görüşlerini içeren “İmam Bayçorov’a Özgürlük” adlı dosya; 15 yıl önce Dağıstan’da çıkan olayların ikinci Çeçenya savaşına dönüşmesi ve ardından çatışmaların tüm Kuzey Kafkasya’ya yayılmasına dair “Barışla Biten Savaş” başlıklı bir analiz bunlardan bazıları.

 

Zoya Svetova, “Yeri doldurulamaz” başlıklı yazısıyla insan hakları savunucusu, gazeteci Valeriya Novodvorskaya’yı hatırlatırken;  6 yıl önce öldürülen ingushetiya.ru web sitesinin kurucusu, muhalif politikacı ve sivil toplum adamı Magomed Yevloyev ise babası Yahya Yevloyev ile yapılan söyleşiyle anılıyor.

 

Memorial İnsan Hakları Merkezi’nin Kafkasya’da son durum ve Kafkasyalıların Ukrayna’daki savaşa katılımı hakkındaki “Savaş Zor ve Umutsuz” adlı raporu; Azerbaycan’da sivil topluma yönelik baskıların artması ve siyasi tutukluların sayısının 98’e ulaşması; Tiflis’te yapılan ikinci Rusya-Gürcistan sivil toplum örgütleri forumu, Doş dergisinin son sayısında işlediği diğer konular.

 

Doş, 2003 yılında “Çeçenya’nın İlk Bağımsız Dergisi” sloganıyla yayıncılık hayatına başladı. 2008 yılından itibaren de bütün Kuzey Kafkasya’ya hitap eden dergi olarak yoluna devam ediyor.

Ajans Kafkas