Mahaçkale artık isyanı konuşuyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan yönetimi başkent Mahaçkale’nin kışın ortasında karanlıkta bırakan elektrik ve su kesintilerine çare bulmazken halkın öfkesi burnunda. Gösterilere rağmen ne yerel ne federal düzeyde seslerini duyuramayan Mahaçkaleliler artık kitlesel isyanı konuşur hale geldi.

Elektriklerin kesilmesine bağlı olarak ısınma imkanı olmadan geceleri eksi 15 derecede geçirdiklerini belirten halk Dağıstan Başkanı Mukhu Aliyev, Mahaçkale Belediye Başkanı Said Amirov ve Dağıstan Savcısı İgor Tkaçev’in istifasını istiyor.

Kavkazki Uzel, Mahaçkale’de gösteri üstene gösteri yapan insanların nabzını tuttu. Timiryazev caddesinde yaşayan Vladimir "Bugün eksi 8 derecede uyuduk. İki gecedir elektriğimiz, ısıtmamız ve suyumuz yok. Çocuklar hastalanıyor, onları ısınmak için götürebileceğimiz bir yer yok. Binada yaşlılar, sakatlar, hastalar yaşıyor ve birçoğunun durumu ağır" dedi.

Mahaçkale güvenlik organlarından bir kaynak ise, başkentte tehlikeli bir durumun ortaya çıktığını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: "Eğer şu anda bir lider ilan edilse, ardında binlerce kişi gider ve onların neler yapabileceğini düşünmek bile korkunç. Ekstremizmin kaynaklarının aranması gereken yer burası, kızgın insanlar her şeyi yapmaya hazır."

 Timirzayev caddesi sakinleri de "Ne yapmamız gerektiğini söylesinler, her şeye hazırız, artık bu satılmış yönetimden yorulduk" ifadelerini kullandı.

 Kalinin caddesinde oturan Arsen ise bu öfkeye şu sözlerle katıldı: "Yönetim, 1997’de parlamento ve hükümet binasının nasıl ele geçirildiğini hatırlasın. Halk yoruldu, kızgın ve meydanlara çıkma, belediye ve hükümet binasına saldırı düzenleme emrini verecek birine destek olmaya hazır."

Dünkü gösteriye katılan bir kişi, Aliyev’in tek bir kez olsun bu durum hakkında açıklama yapmadığını, belediye başkanının ise vatandaşları provokasyon ile suçladığını belirterek “Bize böylesi bir yönetim lazım değil” dedi. Eylemciler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e duruma el atması, Amirov ve Tkaçev’in görevden alınması talebiyle mektup gönderme kararı aldı. İnsanlar elektrik kesintileri ve tepkileri haber yapmayan federal televizyon kanallarına da kızgın. İnsanlar "Yakuti’de bir günlüğüne kaloriferler yakılmadı, tüm ülkede davullar çalındı. Bizim ise kıştan beri böyle. Federal kanallar (Birinci Kanal, RTR, NTV) neden haberlerinde tek bir kelimeyle de olsa Mahaçkale’deki duruma, binlerce kişilik mitinglere yer vermedi? Çünkü onlara sessiz kalmaları emredildi!" diyor. ÖZ/FT