Kaçırılan Dağıstanlının yakınları insan hakları örgütlerine başvurdu

Mahaçkale –  Kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan Dağıstanlı Sahrab Abakargaciyev’in yakınları insan hakları örgütlerine başvurdu.

 

Mahaçkaleli Sahrab Abakargaciyev, 20 Mayıs’ta maskeli kişilerce kaçırıldı. Yakınları güvenlik güçlerinin Sahrab’ın kaçırılmasıyla ilgili hiçbir şey yapmadığını kaydederken, içişleri bakanlığı temsilcisi soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

 

Kız kardeşi Umakusum’un ifadesine göre, Sahrab Abakargaciyev eşini annesine götürüp evine dönerken dövüldü ve kaçırıldı. Abakargaciyeva, “Görgü tanıklarının anlattığına göre, Engels caddesinde arabasının önünü kestiler, araçlardan inen çoğu sivil kıyafetli maskeli kişiler Sahrab’ı döverek kaçırdılar. Yüksek binalardan yapılan video kayıtları da var” dedi.

  

Savcılık, polis ve FSB’ye başvuruda bulunduklarını kaydeden Abakargaciyeva, “Görüyoruz ki, Sahrab’ın aranmasıyla ilgilenmiyorlar, bu yüzden biz de insan hakları örgütlerine müracaat ettik” açıklamasında bulundu.

 

Memorial İnsan Hakları Merkezi Dağıstan merkez temsilcisi Elena Denisenko, “Kaçırılma olayıyla ilgili anne Ruzmay Abakargaciyeva bizden destek istedi. Dilekçesinde olayının videosunun tüm güvenlik kurumlarına verildiğini ifade etti” dedi.

 

Dilekçede ayrıca, kaçırılma olayının görgü tanığı olan ve maskeli kişilerin aracının plakasını Sahrab’ın yakınlarına veren kadının da ortadan kaybolduğu ifade ediliyor. Denisenko’nun ifadesine göre, anne Abakargaciyeva bu kadının şehirden ayrıldığını veya ikamet adresini değiştirdiğini düşünüyor. 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas