‘Gimri’de 7 kişi kafeste’

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da direnişçileri etkisiz hale getirmek için geçen aydan beri kuşatma altında tutulan Untsukul bölgesindeki Gimri köyünde yedi kişinin ev hapsine alındığı belirtildi.

Operasyonla ilgili bilgi veren Dağıstan İçişleri Bakanı Adilgrey Magomedtagirov, “Cami imamları, ihtiyarlar heyeti aktif olarak güvenlik organlarına yardım ediyor. Bunun sayesinde yedi kişi gönüllü olarak silah bıraktı. Şu anda evlerindeler ve bir yere gitmemek üzere imza attılar. Onlarla ilgili tahkikat sürüyor” dedi.

FSB’nin Dağıstan şubesi başkan yardımcısı Ali Magomedov da, "Devletin böyle bir sınırsızlığı yanıtsız bırakmayacağından şüphe duyulmamalı. Umarız geri kalanlar da kendi istekleriyle teslim olurlar” ifadelerini kullandı.

Gimri’de yeraltı örgütünün çok iyi silahlandığını savunan Magomedov’a göre, yerli direnişçilerin lideri sayılan İbrahim Gacidadayev’in evinde para basma makinesi, gizli barınak ve bazı evleri birbirine bağlayan gizli yeraltı geçitleri bulundu. Tank ve zırhlı araçlarla kuşatılan Gimri’de giriş-çıkışlar ise hala kontrol altında. KU/ÖZ/FT