Dağıstanlı mahkum cezaevinde saldırıya uğradı 

Dağıstanlı mahkum Nariman Mirzamagomedov cezaevinde diğer mahkumların saldırısına uğradı. 

 

 

Derbentli Nariman Mirzamagomedov, güvenlik güçlerine suikast girişimi ve silahlı örgüt üyeliğinden yargılandı ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eşi Fatima, Nariman Mirzamagomedov’un Krasnoyarsk bölgesindeki bir hapishaneye nakledilirken dövüldüğünü açıkladı.

 

 

Olayla ilgili Dağıstanlı insan hakları savunucuları Çelyabinsk sivil gözlem komisyonuna başvuruda bulundu. ‘Savunma’ sivil toplum örgütü temsilcisi, “Telefonla haber almak için cezaevini aradığımızda Mirzamagomedov’un Krasnoyarsk’a nakledildiğini söylediler. Ancak 20 Kasımda sivil gözlem komisyonu üyelerinin Çelyabinsk’e ziyaretlerinin ardından bu bilginin doğru olmadığı ortaya çıktı. Sonuçta Mirzamagomedov’un dövüldüğü ve tedavi gördüğü sağlık merkezinde bulunduğu ortaya çıktı” dedi.

 

 

Sivil gözlem komisyonu üyesi Oksana Trufanova, Mirzamagomedov’un yüzünde, boynunda ve göğsünde yeni yanık izleri gördüklerini söyledi. Mirzamagomedov, mahkumlar tarafından istismara maruz kaldığını kaydetti.

 

 

Mirzamagomedov “Mahkumlar sürekli cihatla ilgili garip sorular soruyordu. 18 Kasım sabahı içlerinden biri, bir anda içinde sıcak su bulunan fincanı yüzüme attı, diğeri yüzüme vurdu. Ciddi bir acı duydum. Koğuşa ardından görevliler geldi ve beni revire götürdü” dedi.  Çelyabinsk 3. nolu cezaevi yönetimi Mirzamagomedov’un revirde olduğunu doğruladı, ancak olayla ilgili bilgi vermeyi reddetti.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas