Dağıstan’ın Derbent şehri 2000 yaşında

Derbent’in 2000. yılı için yaklaşık 2 milyar ruble harcanacak.

Dağıstan  Devlet Başkanlığı basın sözcülüğünden açıklandığına göre, Derbent’in kuruluşunun 2000 yıl dönümü kutlamaları ile ilgili planların hayata geçirilmesi için federal bütçeden 1 milyar 200 milyon ruble, Dağıstan bütçesinden de yaklaşık 526 milyon ruble ödenek ayrılacak.

 

Dağıstan hükümeti tarafından 14 Kasım 2013’de ‘Derbent şehrinin 2015’teki 2000. yıl dönümü kutlamaları hazırlıklarının  yapılması’ ile ilgili 584 no’lu karar kabul edildi. Jübile tarihinin kutlamaları ile ilgili hazırlıklar konusunda bazı kararlar alındı.

 

Kutlamalar için ayrılan kaynak ile Derbent yolları ve parklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda projeler hazırlandı. Derbent’in 2000 yılının duyurulması için medya planı harekete geçirildi.

 

Derbent tarihi ile ilgili Rusça, İngilizce ve Arapça elektronik-enformasyon temeli oluşturuldu. Yapılan çalışmalar ve yürütülen hazırlıkların durumu hakkında bilgi alınabilecek ‘Derbent-2000’ sitesi kuruldu. Şehrin caddelerinin çekimleri yapıldı, tadilata ihtiyacı olan parkların bilgileri oluşturuldu.

 

2013 için öngörülen 50 milyon rublelik finansal destek, bütçeden peşin olarak verildi. Dağıstan hükümeti, 2014’de de Dağıstan bütçesinden verilmesi öngörülen finansal desteğin sağlanmasına devam edilmesi talimatı verdi. 

Regnum, AjansKafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone