Dağıstan’da silovik protestosu 27 Ocak tarihine ertelendi

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da güvenlik güçlerinin kanunsuz hareketlerine karşı 20 Ocak’ta yapılması planlanan mitingin 27 Ocak tarihine ertelendiği bildirildi.

Eylem organizatörlerinden “Dağıstan: Barış ve Gelişim Bölgesi” sivil hareketinin başkanı Abbas Kebedov, protesto gösterisinin, Adalet Bakanlığının 20 Ocak tarihi için izin vermemesi üzerine ertlendiğini açıkladı.

Abbas Kebedov, organizasyon komitesi adına 10 Ocak’ta Dağıstan Adalet Bakanlığına başvuruda bulunduğunu duyurdu, ancak ertesi gün Adalet Bakan Yardımcısı Anvar Halilov bu bilgiyi yalanladı ve 20 Ocak’ta miting yapılmayla ilgili bir başvuru almadıklarını açıkladı.

Kebedev “Adalet Bakanlığı miting organizasyonu için gerekli belgeleri zamanında ulaştırmadığımızı söylüyor, ancak miting organizatörleri olarak biz, devlet kurumlarının bilgilendirilmesi konusunda ihlalde bulunmadığımızda ısrar ediyoruz” dedi.

Adalet Bakanlığı’nın ilgili kararını şikayet edeceklerini kaydeden Kebedov “Kararın yasal olmadığının tanınması için ilgili mahkemeye başvuracağız, fakat 20 Ocak tarihinde ısrarcı olmayacağız. Adalet Bakanlığına 27 Ocak tarihinde miting düzenlemek için yeniden başvuracağız. Böylelikle bir kez daha yönetim organları ile çatışmak istemediğimizi, sadece yasal haklara riayet edilmesini istediğimizi göstereceğiz” dedi. KU/ÖZ/YA